درباره نویسنده

ملیحه باغبان

کارشناسی کتابداری/ دانشگاه پیام نور مرکز تبریز کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات/ دانشگاه تبریز دانشجوی دکتری بازیابی اطلاعات و دانش/ دانشگاه الزهرا (س)-تهران

بیشتر بدانید
کتاب بحران ها و اطلاعات جعلی
نویسنده: ملیحه باغبان
در سال های اخیر که جامعه با شتاب به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود، موضوع اطلاعات جعلی و گمراه کننده ...

بیشتر بدانید

کتاب اینفودمیک در پاندمی کووید - 19

مجموعه مقالات از تجربیات جهانی
(مشارکت در نوشتن مقاله )

بیشتر بدانید
جستجو

آرشيو مطالب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

دکتر باربارا تیلت (Barbara B. Tillett) دارای لیسانس ریاضیات از دانشگاه دومینیون است. وی مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته علوم کتابداری و اطلاع رسانی به ترتیب از دانشگاه هاوایی و دانشگاه کالیفرنیا اخذ کرده است.

دکتر تیلت، در حال حاضر، رئیس بخش خط مشی ها و استانداردهای کتابخانه کنگره امریکا است. در این بخش حدود 50 نفر برای ابزارهای مختلف فهرستنویسی  مانند قواعد ال.سی (LC)، جدول های رده بندی ال.سی،  سرعنوان های موضوعی ال.سی و دیگر مستندات فهرست نویسی مانند بولتن های خدمات فهرستنویسی، دستنامه های فهرست نویسی توصیفی و فهرست نویسی موضوعی و غیره فعالیت دارند.

وی نماینده کتابخانه کنگره در کمیته مشترک هدایت و راهنمایی اصلاح قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن است. از فوریه 2000 تا فوریه 2001، مدیر فعال برای منابع الکترونیکی کتابخانه کنگره بوده و ابتکارات مختلف مشترک مرتبط با فرآیندها و دسترسی به منابع دیجیتال Aborn را پیشنهاد، و نیز کنترل کتابشناختی را برای منابع الکترونیکی تهیه کرده است. اخیرا نیز گروه سیاست های فراداده کتابخانه کنگره را به عنوان بخشی از برنامه ریزی استراتژیک دیجیتالی کتابخانه هدایت می کند.


پنجشنبه 29 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
در علوم طبیعی می توانیم نوع ایده آلی از روابط میان اشیاء و رویدادها بسازیم که جنبه پایدار داشته باشد اما در حوزه ی علوم انسانی (کاوشی است بهره‌مند از تئوری برای تحلیل حوادث تاریخ خاص.) این نوع ایده آل از روابط میان رویدادهای اجتماعی جنبه ی موقتی و تاریخی – فرهنگی دارد.رویدادهای اجتماعی اغلب خاصیت تاریخی و فرهنگی دارند و زنجیره ی بی پایانی از علیت های اجتماعی بر آنها حکمفرماست که در آن کنشگران بعضا خلاقیتها و نوآوری هایی از خود بروز می دهند که به کل پیشبینی ها را باطل کرده و رویدادها را به سمت و سوی دیگری می کشد. بدین جهت در حوزه ی علوم اجتماعی بیشتر استفاده از نظریه های برد متوسط (theories of middle range) مرتون یا نوع ایده آل (ideal type) وبر منطقی تر به نظر می رسد.

تئوریهای برد متوسط به نظریه پردازی پیرامون وقایعی در دوره ی تاریخی خاص و زمان خاصی می پردازند. مثل شورشهای غله ای ، شورشهایی که در قرون وسطی بر سر نان رخ داد و یا در چین دوران کینگ بر سر برنج رخ داد ، که علتشان کمبود غذا و شاید احساس عام بی عدالتی بود.

 در علوم اجتماعی تئوریها به صورت کل مورد آزمون قرار نمی گیرند بلکه اجزاء گوناگون شان با دلایل مستقل ارزیابی می شوند.در علوم طبیعی بر رویکردهای تبیینی تاکید می رود و جستجو و کشف مکانیسم های علی را دستور کار قرار داده اند ، اما علوم اجتماعی حداقل در برخی گرایشها (همچون مردم شناسی ) تنها بدنبال تفسیرهایی از رفتارهای معنی دار انسانها می باشند.تفاوت علوم طبیعی و اجتماعی در آن است که در علوم اجتماعی روشی که برای بررسی افراد به کار گرفته می شود ، مبتنی بر تلقی پیشینی از انسان است و این تلقی ِ پیشینی مبتنی بر پیش زمینه های فلسفی نظریه‌پرداز اجتماعی است. منظور وینچ از فلسفه شناختهایی است که از راه تجربه به دست نمی آید و علم خودش نمی تواند به آن شناخت دست پیدا کند ولی به آنها نیازمند است و بدون آنها پا نمی گیرد. عمل اجتماعی یک عمل معنی دار است که از طریق زبان صورت می گیرد و انسان در محدوده ی زبان است که می اندیشد و عمل می کند.وینچ تاکید می کند که علوم اجتماعی با تفهم اعمال بشری سروکار دارد و این تفهم از طریق درک قواعدی که زندگی اجتماعی بر پایه ی آنها استوار شده است ، ممکن می گردد. این قواعد در روابط متقابل آدمیان با یکدیگر شکل می گیرند و خاصیت اعتباری و قراردادی دارند و ذاتا فرهنگی و تاریخی هستند.

اما در علوم طبیعی ما با قوانین روبرو هستیم. قوانین در علوم طبیعی حکایت از وجود یک سری روابط پایدار میان اجسام و اشیاء دارد که به لحاظ عدم درک خود ِ آن اشیاء از این روابط ، ثابت ، همیشگی و تغییر ناپذیرند.پیش بینی پذیری در علوم اجتماعی هیچگاه به پای علوم طبیعی نمی رسد. علوم اجتماع پیشبینی می کنند اما پیشبینی های علوم اجتماعی نه دقیق است و نه قابل اعتماد.اما در علوم طبیعی اشیاء در برابر قوانینی که در روابط میان آنها حاکم است ، مقاومتی نشان نمی دهند ، یا مقاومت آنها براحتی در چهارچوب همان قوانین قابل پیشبینی و اندازه گیری است. بدین جهت پیش بینی در علوم طبیعی بسیار مطمئن تر از علوم اجتماعی است.هم در علوم طبیعی و هم در برخی از گرایشهای علوم اجتماعی بر تبیین پدیده ها و کشف زنجیره ی علت و معلولی رویدادها تاکید می رود.در حوزه ی علوم طبیعی ما با قوانین سرو کار داریم که نشاندهنده روابط پایدار اشیاء و رویدادها با یکدیگر است. نظریه نیوتن پیرامون روابط میان اشیاء و رویدادها در طبیعت ، حداقل در سرعتهای پایین ، همواره صادق است (البته اگر بحثهای فلسفه ی علم را نادیده بگیریم! ).
اما در حوزه ی علوم اجتماعی ما با قواعد سرو کار داریم که نشاندهنده روابط موقتی ، اعتباری ، تاریخی و فرهنگی میان افراد در درون آن جامعه می باشد و بر حسب دوره های مختلف تاریخی ممکن است این قواعد تحول یابد. بدین جهت نظریه پردازی در حوزه ی علوم اجتماعی نیازمند تفکر استعلایی (استعلایی (tranxendental) به چیزی گفته می شود که مستقل از هر گونه تجربه بوده و شرط امکان تجربه محسوب می شود) درباره ی واقعیتهای اجتماعی و سپس بازاندیشی مداوم درباره ی آن می باشد تا هر چه بیشتر نظریه را با تحولات اجتماعی روز همراه سازد. منبع

پنجشنبه 29 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.

چهارشنبه 28 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.

شنبه 24 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

جسی هاوک شرا (8 دسامبر 1903 - 8 مارس 1982 کتابدار و دانشمند اطلاعاتی آمریکایی بود که پیشگام استفاده از فناوری اطلاعات در کتابخانه‌ها بود و در گسترش استفاده از آن در سایر مناطق در طول دهه 1950 نقش داشت. زادگاه او آکسفورد بود. او در حین تحصیل در دبیرستان در گروه موسیقی مدرسه درام می نواخت، عضو تیم مناظره، تشویق کننده و رئیس کلاس ارشد بود. او تا زمان اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه میامی در آکسفورد زندگی کرد. شرا بعدها مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه ییل در سال 1927 و دکترای علوم کتابداری از دانشگاه شیکاگو در سال 1944 دریافت کرد.

شرا در طول زندگی خود از استرابیسم (نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است) رنج می برد.

شرا امیدوار بود که معلم زبان انگلیسی دانشگاه شود اما به دلیل افسردگی و کمبود موقعیت های تدریس در کالج ها و دانشگاه ها هرگز موفق نشد. او تصمیم گرفت کتابداری را به عنوان شغل خود انتخاب کند، در چیزی که او آن را «عمل ناامیدی از سوی من که حرفه کتابداری از آن پشیمان شده است» نامیده است.

او اغلب در مورد تاریخ و فلسفه کتابخانه ها مطالعه می کرد و می نوشت و کار کتابخانه ها را یکی از تلاش های انسان گرایانه می دانست.در سال 1949 اولین کتاب شرا مبانی کتابخانه عمومی. خاستگاه جنبش کتابخانه های عمومی در نیوانگلند، 1629-1855، توسط انتشارات دانشگاه شیکاگو منتشر شد.در سال 1955 شرا با جیمز دبلیو پری و آلن کنت همکاری کرد تا مرکز تحقیقات اسناد و ارتباطات (CDCR) را تأسیس کند که به صنعت، دولت و آموزش عالی در مورد سیستم های اطلاعاتی مشاوره می داد.

در دهه 1960، شرا طرحی را برای پروژه خود با عنوان "معرفت شناسی اجتماعی" طراحی کرد که بر اساس کار داگلاس واپلس از دانشکده کتابخانه فارغ التحصیل در شیکاگو بود. این رشته جدید مطالعه راه هایی است که جامعه از طریق آن می تواند به محیط یا اطلاعات خود دسترسی پیدا کند و درک کند. همچنین می تواند چارچوبی برای تولید، جریان، ادغام و مصرف اطلاعات در سراسر جامعه فراهم کند. یکی از کاربردی ترین کاربردهای معرفت شناسی اجتماعی در حرفه کتابداری است. هدف کتابدار این است که میانجی کارآمدی بین انسان و دسترسی او به دانش ثبت شده باشد. ابزارهای دستیابی به این هدف، طرح‌های طبقه‌بندی، سرفصل‌های موضوعی، نمایه‌ها و ابزارهای دیگر برای تحلیل موضوعی واحدهای کتابشناختی هستند.علیرغم کارش در پیشبرد علم اطلاعات و استفاده از فناوری اطلاعات در زمینه های کتابخانه ای، در طول زندگی حرفه ای خود به اهمیت جنبه های جامعه شناختی و انسانی برای کتابداری و سازماندهی اطلاعات معتقد بود.

شرا در طول زندگی خود همه جنبه های علم کتابداری را لمس کرد. او از فن‌آوری دفاع می‌کرد و اظهار داشت که «کامپیوتر کتابخانه‌ها را متحول می‌کند»، اما به جای اطاعت از آن، استفاده دقیق از آن را توصیه می کرد. شرا پتانسیل فناوری را در علم کتابداری دید. او تلاش کرد تا سیستم‌های بازیابی اطلاعات بسازد.

انجمن کتابخانه آمریکا دو جایزه به نام شرا ارائه می‌کند: جایزه جسی اچ. شرا برای تحقیقات منتشر شده برجسته، و جایزه جسی اچ. شرا برای حمایت از تحقیقات پایان‌نامه.


کتاب های وی:

مقدمه ای بر علم کتابداری: عناصر اساسی خدمات کتابخانه ای

Knowing books and men; knowing computers too

مبانی آموزش کتابداری

"کتابدار کامل"

مبانی جامعه شناختی کتابداری

مستندسازی و سازماندهی دانش

کتابخانه ها و سازماندهی دانش

بنیان معرفتی برای علم کتابداری

منابع اطلاعاتی: چالشی برای علم و صنعت آمریکا

کاتالوگ طبقه بندی شده: اصول و شیوه های اساسی

مستندات در عمل

مورخان، کتاب ها و کتابخانه ها: بررسی پژوهش های تاریخی در رابطه با منابع، سازمان و خدمات کتابخانه ای

Bibliographic organization

مبانی کتابخانه عمومی: خاستگاه جنبش کتابخانه های عمومی در نیوانگلند

گردابی در جریان غربی فرهنگ آمریکا


شنبه 24 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.

شنبه 24 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.

جمعه 23 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

دکتر عباس حُرّی (زادهٔ ۱۵ اسفند ۱۳۱۵ در مشهد — درگذشتهٔ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ در تهران)، دانشمند علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی و استاد دانشگاه تهران و طراح نظریهٔ اطلاع‌شناسی بود.

در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه مشهد در مقطع کارشناسی رشتهٔ زبان و ادبیات انگلیسی، در سال ۱۳۵۲ از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد رشتهٔ کتابداری و در سال ۱۳۶۰ (۱۹۸۱) از دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا در مقطع دکترای کتابداری فارغ‌التحصیل شد. رسالهٔ دکتری وی در مورد مقایسهٔ شباهت‌های استنادی و شباهت واژگان نمایه برای ربط‌دادن مدارک مرتبط از حیث موضوعی بود. وی از ۱۳۵۳ استاد دانشگاه تهران شد.حُرّی از اولین دانش‌آموختگان کتابداری نوین در ایران بود و در پیشبرد آموزش و پژوهش دراین رشته در کشور تلاش زیاد نمود. وی به عنوان سردبیر، مدیرمسئول و عضو هیئت تحریریهٔ چندین مجلهٔ علمی از جمله اطلاع‌شناسی فعالیت کرده‌است و نیز طراح نظریهٔ اطلاع‌شناسی است.دکتر عباس حرّی روز شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

DrHorri.jpg

نظریه اطلاع شناسی:

اطلاع‌شناسی اصطلاحی است که اشاره به شناخت اطلاعات دارد و همان‌گونه که در رشته‌هایی با پسوند "شناسی" نظیر روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، و زبان‌شناسی، جزء اول ترکیب اشاره به درونمایه رشه یا قلمرو دارد، درونمایه قلمرو اطلاع‌شناسی نیز اطلاعات است. لفظ و مفهوم اطلاعات چندان جدید نیست و بیش از شصت سال (از ۱۹۴۰ تا کنون) در باب چیستی آن سخن رفته‌است. اطلاع‌شناسی به عنوان یک قلمرو علمی مستقل، عمر چندانی ندارد. اصطلاح اطلاع‌شناسی در سال ۱۳۷۲/۱۹۹۳ توسط دکتر عباس حری (استاد وقت گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران) (حری، ۱۳۷۲) در ایران عنوان شد. اصطلاح اطلاع‌شناسی در ایران مبتنی بر دانشی است که به عنوان مبحثی بنیانی می‌کوشد به شناخت اطلاعات، تعیین چهارچوب، و تشخیص ابعاد و وجوه آن بپردازد.اگر هر شیی یا پدیده را فضا تلقی کنیم و مجموعه عناصر و خصیصه‌های پیرامونی و درونی آن را وضعیت آن فضا بدانیم، اطلاعات از دیدگاه اطلاع‌شناسی چیزی جز "وضعیت فضا" نیست.

لینک منبع


پنجشنبه 22 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

این مکتب در شکل افراطی آن به نظریه ‏ای اطلاق می ‏شود که راه معرفت به جهان خارج را تنها از راه عقل که جدای از راه تجربه است، می‌داند.یکی از عمده ‏ترین ادعاهای خردگرایان این است که ذهن انسان نیرویی دارد که به وسیله آن می‏ تواند حقایق مختلفی را درباره عالم هستی با یقین بشناسد که این شناخت از طریق صرف تجربه مقدور نیست.

عقل‏ گرایان ریاضیات را نمونه اعلای معرفت انسانی می‏ دانسته ‏اند،براساس تفسیر معتدل‏ تر عقل باوری، عقل تنها راه معرفت نسبت به جهان خارج نیست، بلکه غیر از معرفت عقلی معرفت حسی و تجربی نیز معتبر است.

در یونان قدیم یکی از مهم‏ترین چهره ‏های عقل‏ گرا «افلاطون»است.افلاطون با ارائه«ایده»یا عالم مثال به تعبیر مترجمین اسلامی، کمترین نقش را برای حس و تجربه قائل شد. برخی از محققین علت معتبر ندانستن تجربه از سوی افلاطون و حکمای قدیم را این دانسته ‏اند که آنها سخت به این مطلب پای‏بند بوده ‏اند که«آنچه در حقیقت واقعی است باید تغییرناپذیر باشد».دلیلشان هم این بود که آنچه متغیر است ذاتا مشتمل بر تناقض است، زیرا در زمانی یک قسم است و در زمانی دیگر به آن قسم نیست.(دلایل دیگری هم برای اثبات این که آنچه متغیر است دچار تناقض است، ارائه می‏ کرده‏ اند)و آنچه مشتمل بر تناقض است محال است که وجود داشته باشد.

تجربه از آن رو که اعیانی را منکشف می ‏سازد که متغیر است، پس آنچه را بر ما عرضه می‏ دارد اصل واقعیت نیست، بلکه ظاهر و نمود آن است.فقط فکر مستقل از تجربه یعنی عقل است که می‏ تواند ما را با واقعیت آشنا سازد.

یکی از جدی‏ ترین چهره ‏های خردگرا در قرون جدید، رنه دکارت(1596-1650 م)فرانسوی است.دکارت به ریاضیات علاقه زیادی داشت؛ پی‏ریزی فلسفه با شکل ریاضی، نطفه خردگرایی نوین فلسفی در قرون جدید می‏باشد.او کارش را با شک روشمند آغاز کرد، و گفت اگر در هر چیز شک کنم، در خودم دیگر نمی ‏توانم شک کنم.اسپینوزا او نیز یکی از چهره ‏های بزرگ عقل‏ گرا می ‏باشد.عقل گرایی معتقد است تنها با استدلال و برهان های قیاسی به جای درک حسی می توان به حقیقت دست.

عناصر عقل گرایی


معانی عقل گرایی در حوزه های مختلف علوم

فلسفه: مراد از آن گرایشی است که در مقابل تجربه گرایی قرار دارد. 
کلام: عقل گرایی در کلام در مقابل ایمان گرایی قرار دارد. (تاکید بر اثبات عقلانی ایمان دینی)
دوره روشنگریتنها مرجع کسب معرفت، ارزش ، عمل ، اخلاق و خلاصه هر آنچه که مربوط به حیات انسانی است. "توانایی های نهفته در وجود خود آدمی است".

مقایسه عقل گرایی  در قرن هفدهم و هجدهم:

باید توجه داشت که عقل گرایی عصر روشنگری، رویکردی که در مقابل دین مسیحیت قد علم کرد،مراد نفی مرجعیت سنتی ،ایمان،جمودگرایی مذهبی و خرافه سنتی حاکم بر جوامع مسیحی بود.بدیهی است که این تقابل در بستر فرهنگ و تمدن غربی به وقوع پیوست و البته امروزه داعیه دار جهانی شدن و تقابل با تمامی مرجعیت های دینی است.
لازم به ذکر است که عقل گرایی عصر روشنگری تفاوتهایی با عقل گرایی دوره های گذشته داشته است.سه تفاوت عمده برای عقل گرایی این دوره با دوره های گذشته همچون قرن هفدهم برشمرده شده است :
اول آنکه عقل گرایی قرن هفدهم نه تنها جنبه غیردینی نداشته ،بلکه معمولا نظام های دینی به شدت از آن متاثر بودند و می توان گفت همگی آنها سعی داشتند به نحوی خود را با قواعد عقل هماهنگ کنند.
دوم اینکه عقل گرایی قرن هفدهم بیشتر به عقل فلسفی گرایش داشته وکاربرد عقل در حوزه مسایل فلسفی را مد نظر داشته است ،درحالی که عقل گرایی عصر روشنگری عقل را در همه عرصه های زندگی انسان دخیل دانسته و سعی کرده است پاسخ همه نیازهای خود را از ان بگیرد.به همین دلیل عقل گرایی این دوره را «عقل بسندگی» گویند.
سوم آنکه عقل گرایی قرن هفدهم و ماقبل آن در تقابل با تجربه گرایی قرار داشت ،در حالی که تجربه گرایی در قرن هجدهم خود یکی از مولفه های روشنگری است)

نقدهایی که بر عقل گرایان وارد شده است 
عدم دستیابی به واقعیت عینی 
کلی بودن شماری از احکام عقلی 
فراعقل بودن بسیاری از پیامدهای اعمال آدمی 
عدم امکان دستیابی به ذاتیات و فصول حقیقی 
محدودیت عقل از دیدگاه روانشناسان

چهارشنبه 21 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
تجربه‏ گرایی به معنای کلی و وسیع به نظریه‏ ای اطلاق می ‏شود که کل معرفت ما نسبت به جهان خارج را مأخوذ از تجربه می‌داند.
بر اساس این مکتب، پس از اینکه حواسی برای ذهن، احساسات یا تصورات را فراهم کرد، ذهن شروع به فعالیت می‏ کند، قبل از آن مثل کاغذ سفیدی است که هیچ چیز بر روی آن نوشته نیست، تمام مصالح را تجربه فراهم می‏ نماید، عقل روی این مصالح کار می ‏کند. با این توضیح می ‏توان گفت که درواقع دو فرق‏ عمده میان تجربه‏ گرایان و خردگرایان وجود دارد:
الف- تجربه ‏گرایان کل علم و آگاهی ما نسبت به جهان خارج را مأخوذ از تجربه می‌دانند، امّا عقل باوران این نکته را قبول ندارند.
ب-اختلاف دوم در مورد این مسئله است که آیا ما قضایای ترکیبی پسینی داریم یا نه؟
تاریخچه اجمالی تجربه باوری
وقتی به تاریخ یونان برمی‏ گردیم، بعضی از چهره ‏ها و شخصیت ها را می‏ یابیم که می ‏توانیم آنها را به عنوان پیشتازان تجربه‏ گرایی معرفی کنیم. شاخص ‏ترین چهره‏ های تجربه‏ گرایی در یونان قدیم سوفسطائیان بودند. روش سوفسطائیان «تجربی و استقرایی» بوده است.
ابن میثم، از فیلسوفان عرب را نیز می‏ توان جزء تجربه ‏گرایان به حساب آورد .در میان فیلسوفان قرون وسطی می‏توان تا حدی از روجر بیکن، توماس آکویناس نام برد. آکویناس معتقد بود که همه تصورات و شناخت طبیعی ما بر پایه تجربه استوارند و تصورات فطری وجود ندارد. به علاوه آکویناس اذعان داشت که ادراک حسی و درون‏ نگری یا مراقبه نفسانی سرچشمه ‏های تصوراتند. اما او درون‏ نگری را تابع ادراک حسی می ‏دانست، بدین معنی که توجه انسان، نخست به اشیای مادی بیرونی معطوف می‏ شود، بعد به درون‏ نگری می‏پردازد.البته فیلسوفان قرون وسطی را تجربه‏ گرای واقعی نمی‏ دانند، چون تجربه‏ گرای حقیقی و ناب کسی است که به نفی هرگونه الهیات و ما بعدالطبیعه می ‏پردازد، اما این افراد سخت تعلق به الهیات داشت.
با پیدایش علم نوین(حدود 1600 م)تجربه- گرایی، جان بیشتر یافته و توانسته در برابر عقل‏ گرایی عرض اندام نماید.یکی از شخصیت‏ های دوره جدید فرانسیس بیکن است.به نظر بیکن چیزی که عقل بر شناخت حسی می‏ افزاید، ایجاد روابط و نظم و نسق میان ادراکات حسی است.
بیکن برای تقویت تجربه ‏گرایی به منطق قیاسی ارسطویی حمله کرد و به جای روش قیاسی، روش استقرائی را پیشنهاد داد؛چون معتقد بود که روش قیاسی نمی‏ تواند به ما راه پیش‏بینی درباره آینده را تعلیم دهد.بدین خاطر در مقابل کتاب«ارغنون» ارسطو کتابی به نام«ارغنون جدید» نوشت که بر روش استقرایی تأکید می ‏نماید.
بعد، جان لاک ظهور کرد.او در کتاب خود به نام«پژوهش درباره فاهمه انسانی به رد قول دکارت در مورد«فطری بودن بعضی از معلومات انسانی»پرداخت، و ادعا کرد که همه مفاهیم حتی مفاهیم ریاضیات و منطق از طریق تجربه به ذهن می‏ آیند.
در قرن هیجدهم دیوید هیوم انگلیسی تجربه باوری را، به حد بالاتر از جان لاک رساند.او سعی کرد در کتابی به نام«تحقیق درباره فاهمه انسانی» مبانی تجربه باوری را اعتلا بخشد. در قرن نوزدهم دانشمندانی مثل آگوست کنت در فرانسه با توجه به آراء هیوم، درصدد مقابله با خردگرایان برآمده ‏اند. در قرن بیستم چهره ‏های مختلف مکتب پوزیتویسم، در واقع ادامه‏ دهندگان راه تجربه  گرایان می ‏باشند.

دیدگاه ها و اصول تجربه گرایی
تجربه تنها منبع دانش است.
متافیزیک امری ناممکن است.
حواس قادرند به تنهایی تامین‌کننده دانش باشند.
اصل آشنایی (در هستی‌شناسی افراد، هیچ موجودی پذیرفتنی نیست، مگر اینکه آگاهی از آن موجود یک حالت آگاهانه با ادراکات حسی و درونی فرد با آگاهی عادی او از جهان هستی باشد)
بدون ایده ذاتی (لوح سفید)

چهارشنبه 21 دی 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

کوانتوم به چه معناست؟

به کوچکترین واحد یک کمیت یا کوچکترین بخش هر چیزی، کوانتوم گفته می شود (یک کوانتوم کوچک‌ترین مقدار ممکن انرژی است)

نظریه کوانتوم:

نظریه کوانتومی، یک مدل ریاضی است که برای توصیف رفتار ذراتی در مقیاس اتم و یا ریزتر از اتم به کار می رود. نظریه کوانتومی نشان می دهد که ماده و انرژی کوانتیزه هستند؛ یعنی در بسته های جداگانه ای و در ابعاد بسیار ریز در جهان به وجود می آیند.

می توانیم موج الکترومغناطیسی را به صورت یک موجی که از ذره های بسیار ریزی به نام فوتون تشکیل شده است، تصور کنیم. این که موج الکترومغناطیسی هم خاصیت ذره ای دارد و هم خاصیت موجی، تصور درستی است.

نظریه کوانتومی نشان می دهد که انرژی همزمان هم به صورت امواج و هم به صورت ذرات رفتار می کند. کوانتوم دسته های انرژی است که به صورت توده هایی از ذرات جداگانه وجود دارند اما زمانی که سفر می کنند، همانند امواج در سطح حوض منتشر می شوند.


یکشنبه 12 تیر 1401
ادامه مطلب

دهه 1940، دهه ظهور نظریه های اثرگذار  درباره ماهیت اطلاعات است. از زمانی که اطلاعات ارزش حیاتی پیدا کرد، دانشمندان و متخصصان در این فکر بودند که چگونه اطلاعات یک عبارت یا پدیده را مورد سنجش قرار دهند. احساس نیاز به سنجش میزان اطلاعات، تولد نظریه هایی بود که سرآغاز آن ها نظریه ریاضی ارتباطات شانون در سال 1948 است. در تامل درباره نظریه های مطرح شده نوعی عینی گرایی و ذهنی گرایی را شاهد هستیم که نشاط دلیل این دو رویکرد را ناشی از خصیصه های چند وجهی و استعاری مفهوم اطلاعات می‌داند.

رویکرد عینی گرا به اطلاعات ناشی از پندار آماری به اطلاعات بود. اطلاعات از نظر عینی گرایان میزان سیگنال و پیامی است که به سمت گیرنده ارسال شده است و سنجش محتوای پیام و درست بودن  یا نادرست بودن آن، مفید بودن یا نبودن آن برای گیرنده ملاک نبوده است (مقاله نظریه معناشناختی اطلاعات، علی منصوری)

کلود شانون ریاضی‌دان و مهندس برق و استاد آمریکایی رمزنگاری بود که به‌عنوان «پدر نظریه‌ اطلاعات» شناخته می‌شود. او در سال ۱۹۴۸ میلادی با انتشار مقاله ‌ای تحت عنوان “نظریه ریاضی ارتباطات” عملاً پایه ‌های نظریه ‌خود را بنا نهاد و به‌شهرت رسید.

این مقاله با تمرکز بر یافتن روشی برای کدگذاریِ اطلاعاتِ فرستنده‌ای فرضی تدوین شده بود. شانون در تحقیقات مرتبط با مقاله از نظریه‌ی «احتمالات نوربرت وینر» استفاده کرد. شانون در مقاله‌‌اش، مفهومی به‌نام انتروپی اطلاعات را مطرح کرد که برای اندازه‌گیری قطعیت‌ نداشتن پیام‌ها تدوین شد. همین مفهوم پایه‌های نظریه‌ اطلاعات را شکل داد.

این نظریه كه شاخه ‌ای از ریاضیات كاربردی محسوب می ‌شود به موضوع چگونگی كمّی كردن داده‌ها می ‌پردازد و بدین ترتیب دانشمندان را قادر می ‌سازد تا ظرفیت سیستم ‌های مختلف برای ذخیره‌سازی، انتقال و پردازش داده‌ ها را محاسبه كنند. علاوه بر این، این نظریه  به موضوع مهم چگونگی فشرده‌ سازی اطلاعات نیز می ‌پردازد به گونه ‌ای كه بتوان حداكثر میزان داده ‌ها را با حداقل خطا ذخیره‌سازی و مخابره كرد. 

نظریه ریاضی: ارسال، دریافت، و ذخیره‌سازی بهینه‌ی داده‌ها و اطّلاعات را نظریه‌ اطّلاعات می‌نامند.(لینک منبع)، نظریه اطلاعات مطالعه علمی کمی سازی، ذخیره‌سازی و ارتباط اطلاعات دیجیتال است (لینک منبع)

در نظریه اطلاعات، مقدار اطلاعات را بر اساس مقدار میانگین بیت ‌های اطلاعاتی مورد نیاز (جهت ذخیره‌سازی یا انتقال) بیان می كنند. جالب است بدانید كه واژه “بیت” به عنوان واحد اطلاعات برای نخستین بار توسط خود شانون مورد استفاده قرار گرفت، واژه ‌ای كه هم ‌اكنون در كل جهان فراگیر شده است. (لینک منبع)

نظریه اطلاعات در اصل، نظریه‌ای درباره انتقال علامت است. این نظریه مثال روشنی از مکتب فرایند است که ارتباطات را انتقال پیام‌ها می‌داند؛ نه مبادله معنا.

نظریه ریاضی، یکی از نخستین مدل‌های امروزی ارتباط است، که در دوران جنگ جهانی دوم در آزمایشگاه‌های شرکت تلفن بل، در آمریکا طراحی شد. این مدل را کلود شانون (ریاضی‌دانی که با شرکت تلفن بل کار می‌کرد) و وارن ویور (مدیر اجرایی تحقیقات علمی) در سال 1949 منتشر کردند.

شانون و ویور نظریه‌ای را ارائه کردند که توانایشان می‌ساخت به مشکل چگونگی فرستادن حداکثر مقدار اطلاعات از یک مجرای معیّن و چگونگی اندازه‌گیری ظرفیت مجرا برای حمل اطلاعات نزدیک شوند.این تمرکز، به مجرا و ظرفیتش با سابقه‌ی مهندسی و ریاضی آنان تناسب دارد؛ اما آنان ادعا می‌کنند که نظریه‌شان در کل مسئله ارتباطات انسانی کاربرد دارد.

دل‌مشغولی شانون و ویور اساسا این بود که چگونه پیام‌های تلفنی و تلگرافی که ناقص و نادرست منتقل می‌شوند، موجب سوء تعبیر می‌شوند.

عناصر مدل ریاضی


منبع اطلاعات؛ فرآیند ارتباطی با منبعی شروع می‌شود که از میان تمام پیام‌های ممکن، یک پیام را انتخاب می‌کند.این پیام ممکن است به‌شکل کلمات شفاهی یا نوشتاری، نت‌نوشته‌های موسیقی، خود موسیقی، تصاویر، یادداشت‌های ریاضی، منطق ریاضی، حرکات بدن، حالات چهره یا شماری دیگر از اشکال موجود باشد.انتقال‌دهنده، برروی پیام کار می‌کند؛ تا آن‌را به‌صورت علامتی مناسب انتقال در یک مجرا تبدیل کند.پیام، فقط میان منبع و انتقال‌دهنده و نیز میان گیرنده و مقصد وجود دارد. فقط یک "علامت" میان انتقال‌دهنده و گیرنده سفر می‌کند،نه پیام.

علامت؛ که با توجه به هر نظام ارتباطی، اشکال مختلفی خواهد داشت.(مثلا:علامت در رادیو و تلویزیون، امواج الکترو مغناطیسی است).

مجرا؛ همان وسیله مورد استفاده برای انتقال علامت از انتقال‌دهنده به گیرنده است.هنگامی که از تلفن استفاده می‌کنیم، سیم، مجراست، علامت، جریان الکتریکی است که از سیم می‌گذرد و انتقال‌دهنده(دهنی تلفن) فشار صوت کلمات را به جریان مختلف برق تبدیل می‌کند.

ظرفیت مجرا؛ در اصطلاحات مربوط به این نظریه، تعداد علامت‌هایی که یک مجرا می‌تواند انتقال دهد ظرفیت مجرا محسوب نمی‌شود؛ بلکه اطلاعاتی است که یک مجرا می‌تواند انتقال دهد؛ یا توانایی مجرا برای انتقال چیزی است که از منبع اطلاعات، تولید شده است.

گیرنده؛ وقتی انتقال‌دهنده پیامی را برای انتقال در یک مجرا رمزگذاری می‌کند، گیرنده‌ای باید پیام را از علامت انتقال داده‌شده، بازسازی کند.معمولا عمل گیرنده برعکس عمل انتقال‌دهنده است؛ یعنی گیرنده، در علامت انتقال داده‌شده، دوباره تغییراتی می‌دهد؛ تا به‌صورت پیام درآید و این پیام را به مقصدی می‌فرستد(گیرنده در پخش رادیو و تلویزیونی، دستگاه رادیو یا تلویزیون است).

مقصد؛ شخص یا چیزی است که پیام برای آن در نظر گرفته شده است(در رسانه‌های جمعی، مقصد عضوی از مخاطب است، خواننده، شنونده یا بیننده).

بازخورد؛ مفهوم بازخورد(پس‌خورد)را اوّلین بار نوربرت وینر، طرح کرد.بازخورد، باعث می‌شود تا یک سیستم، امکان اصلاح عملیات خود را پیدا کند. در رسانه‌های جمعی انواع زیادی از بازخورد وجود دارد؛ مثل نامه و تلفن خوانندگان و شنوندگان و ....

اختلال؛ اختلال، هرچیز اضافه شده به علامت است، که مورد نظر منبع اطلاعات نیست. در اصطلاح نظریه‌ی اطلاعات، اختلال ممکن است، تحریف صوت در تلفن، رادیو، تلویزیون یا فیلم، تحریف شکل یا سایه انداختن در تصویر تلویزیون، سیاه شدن عکس هنگام تکثیر، یا اشتباهات انتقال در تلگراف یا ... باشد. به‌عبارت دیگر اختلال، معادل میزان اطلاعات از دست رفته است.

در نظریه‌ی اطلاعات، ارتباط هنگامی روی می‌دهد که در سیستم مشابه با واسطه یک یا چند سیستم غیر مشابه به‌هم وصل شده‌اند. در نتیجه انتقال علامت، طی یک زنجیره، وضعیت‌های یکسانی پیدا می‌کند.

ادامه مطلب


جمعه 10 تیر 1401
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

قبل از پرداختن به مفهوم اکوسیستم داده، لازم  است با مفهوم اکوسیستم آشنا شویم:

تعریف اکوسیستم: یک اکوسیستم (Ecosystem) یا زیست بوم به عنوان یک محیط به همراه هر گونه موجود زنده و تمام عوامل غیرزنده که درون آن محیط وجود دارند، تعریف می‌شود.

تعریف اکوسیستم داده: اکوسیستم داده مجموعه ای از زیرساخت ها، تحلیل ها و برنامه های کاربردی است که برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود. اکوسیستم‌های داده داده‌هایی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند که برای درک مشتریان خود و تصمیم‌گیری بهتر در مورد قیمت‌گذاری، عملیات و بازاریابی به آنها تکیه می‌کنند.

ضرورت ایجاد اکوسیستم داده چیست؟اکوسیستم های داده برای جمع آوری داده ها برای درک مشتریان مفید هستند. همانطور که مشتریان از محصولات استفاده می کنند - به خصوص محصولات دیجیتال - مسیرهای داده را ترک می کنند. شرکت‌ها می‌توانند یک اکوسیستم داده را برای ضبط و تجزیه و تحلیل مسیرهای داده ایجاد کنند تا تیم‌های محصول بتوانند تشخیص دهند که کاربرانشان چه چیزی را دوست دارند، دوست ندارند و به خوبی به آن پاسخ می‌دهند. تیم‌های محصول می‌توانند از داده های تحلیل شده برای اصلاح ویژگی‌ها در جهت بهبود محصول استفاده کنند. 
اکوسیستم ها در ابتدا به عنوان محیط های فناوری اطلاعات شناخته می شدند. آنها به گونه ای طراحی شده بودند که نسبتاً متمرکز و ایستا باشند. تولد وب و خدمات ابری این موضوع را تغییر داده است. اکنون داده‌ها در سراسر سازمان‌ها جمع‌آوری و استفاده می‌شوند و متخصصان فناوری اطلاعات کنترل مرکزی کمتری دارند. زیرساختی که آنها برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده می‌کنند اکنون باید دائماً بروز و تغییر کنند. 
(ادامه مطلب)


شنبه 06 آذر 1400
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

معرفی پایگاه علمی دانلود مقاله Emerald

نام پایگاه انتشاراتی: EMERALD (امرالد)

نام شرکت مادر: MCB UP Ltd

سابقه انتشارات: Emerald نام تجاری شرکت MCB است که به عنوان شرکت انتشاراتی مستقل در سال ۱۹۶۷ در انگلستان تاسیس شده است.    

نوع اطلاعات: نشریات الکترونیکی (E- Journals) و پایگاه اطلاعاتی الکترونیکی (E-Databases)

تعداد نشریات الکترونیکی: بیش از ۱۰۰ نشریه الکترونیکی

تعداد پایگاههای اطلاعاتی: ۸ مورد

خدمات الکترونیکی دیگر: هشدار و اطلاع رسانی در مورد منابع جدید (Alert srvices)

موضوع اصلی: مدیریت؛ کسب و کار؛ کتابداری و اطلاع رسانی

نوع دسترسی: اینترنت

زبان: انگلیسی

پوشش موضوعی: حسابداری؛ حسابرسی و اقتصاد؛ مدیریت اطلاع رسانی؛ توسعه و مدیریت مجموعه های کتابخانه ای؛ مدیریت کتابخانه ای؛ مدیریت تدارکات و زنجیره عرضه؛ بازاریابی؛ مدیریت عملیات و تولید؛ مدیریت  پلیس؛ مدیریت بخش عمومی؛ مدیریت کیفیت؛ آموزش؛ محیط ساختمانی؛ پیگیری توسعه حرفه ای؛ آموزش؛ مهندسی و علوم مواد؛ مدیریت محیط ریست؛ غذا و تغذیه؛ مدیریت عمومی؛ مدیریت مراقبت های بهداشت؛ مدیریت منابع انسانی؛

محصولات امرالد:

Emerald Full-text  .۱ (متن کامل) با پوشش موضوعی: مدیریت، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، کتابداری، مهندسی مکانیک، الکترونیک و مهندسی الکترونیک

 Emerald Journals  .۲ (نشریات امرالد) با پوشش موضوعی: مجله های معتبر مدیریتی در زمینة مدیریت، مدیریت کتابداری و اطلاع‌رسانی به همراه مهندسی، علوم کاربردی و تکنولوژی

 Emerald Management Reviews .۳ (بررسی های مدیریتی) با پوشش موضوعی: مدیریت، مدیریت منابع انسانی، مدیریت اطلاعات، کیفیت، استراتژی، بازاریابی، حسابداری و امور مالی

  Emerald Abstracts  .۴(چکیده امرالد) شامل:

 • ۱۰۰۰۰۰ خلاصه مقاله از ۱۵۰ عنوان نشریه: International Civil Engineering Abstract 
 • Computer Abstracts International Database :خلاصه مقالات ۲۰۰ مجله در زمینه علوم کامپیوتر
 • Computer and Communication Security Abstracts :شامل ۶۰۰۰ خلاصه مقاله از ۱۰۰ مجله و ۴۰ کنفرانس

روشهای جستجو: جستجوی سریع، جستجوی پیشرفته، جستجوی مروری

برای ورود به این پایگاه بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

http://www.emeraldinsight.com


یکشنبه 26 مرداد 1399
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

معرفی پایگاه علمی دانلود مقاله Wiley

شرکت جان وایلی و پسران (John Wiley & Sons) که به اختصار وایلی نیز نامیده می‌شود، ناشری بین‌المللی است که تخصصش چاپ عناوین آکادمیک می‌باشد. این شرکت محصولات بسیار متنوعی از قبیل کتاب، ژورنال و دایره‌المعارف را به صورت چاپی و الکترونیک منتشر می‌کند. علاوه‌براین، شرکت مذکور عرضه کننده‌ی محصولات و خدمات آنلاین و محتوای آموزشی و تحصیلی، برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و مقاطع بالاتر از آن نیز می‌باشد. بسیاری از مردم با نام مجموعه کتاب‌های «برای ساده‌لوح‌ها» (For dummies) آشنا هستند. این مجموعه تنها یکی از ده‌ها محصول این شرکت است.

پس از ادغام John Wiley و Blackwell، تمامی مقالات و کتب این دو ناشر بزرگ در محیط آنلاین Wiley Online Library ارائه می گردد. این ناشر با دسترسی به بیش از 2500 ژورنال با درجه علمی بسیار بالا و ارائه بیش از ۴ میلیون مقاله، 21000 کتاب آنلاین، صد ها پایگاه داده، پروتکل و آثار مرجع یکی از معتبرترین ناشرین الکترونیکی و بین المللی کتاب و ژورنال های علمی می باشد.

کتاب ها و مقالات قابل دانلود این پایگاه علمی در ۱۷ زمینه و چندین زیر بخش طبقه بندی شده است که در زیر به تمامی آنها اشاره شده است:

لطفا ادامه مطلب را مطالعه نمایید


سه شنبه 21 مرداد 1399
ادامه مطلب

با توجه به اینکه هدف مدیریت دانش حداکثرسازی نرخ بازگشت سرمایه به سازمان می باشد, استفاده از شاخص های سنجش و تحلیل جهت متقاعد کردن مدیران و ذینفعان نسبت به مزایا و ارزش نوآوری های مدیریت دانش سازمانی ضروری است. در واقــع شناســایی شــاخص های نیازمنــد بهبــود مدیریــت دانــش ســازمان بــرای کســب و حفــظ دانــش ارزشــمند ســازمان ضــروری بــه نظــر می رســد.


    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت ارزیابی سطح بلوغ مدیریت دانش از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: ملیحه باغبان، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


جمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب

از آنجا که نرخ شکست پروژه های مدیریت دانش قابل توجه است، شناخت عوامل اساسی موفقیت می تواند کسب وکارها را در نیازسنجی، برنامه ریزی، اجرا و پیاده سازی مدیریت دانش یاری دهد تا احتمال شکست پروژه های مدیریت دانش کاهش یابد. اهمیت و کاربرد اصلی عوامل اساسی موفقیت مدیریت دانش در این است که با شناسایی و نظارت بر این عوامل، سازمان میتواند به پیاده سازی موفقیت آمیز مدیریت دانش اطمینان داشته باشد.


    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت عوامل کلیدی موفقیت مدیریت دانش از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: فاطمه احمدنژادیان/مهناز اسدزاده، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


جمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

در تحقیق انجام گرفته از سوی رضاییان و همکاران به شاخص های اخلاقی زیر و ارتباط آنها با هر بعد مدیریتی دانش اشاره شده است:
اعتماد، صداقت، مسئولیت پذیری، رعایت مالکیت، تعهد، کمک و همدلی با دیگران، وجدان، دقت در صحت، محرمانگی.
در این تحقیق شاخص های اخلاقی مربوط به هر بعد دانش به شرح زیر مطرح گشته است.
رعایت مالکیت دانش، اعتماد فردی، کمک و همدلی برای بعد خلق دانش.
تعهد، دقت در صحت و صداقت برای بعد سازمانی و حفظ دانش.
اعتماد گروهی، وجدان، رعایت مالکیت و کمک به دیگران برای بعد انتشار و انتقال دانش
محرمانگی، صداقت، مسئولیت پذیری برای بعد به کارگیری و اکتساب دانش.
در نهایت این پژوهش اثبات می کند که بین شاخص های اخلاقی و ابعاد مدیریت دانش رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد.


    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت مدیریت دانش و اخلاق از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: زینب ایمانی/الهه ذبیحی فر، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


جمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

فهرست مطالب:

مقدمه ای از مدیریت دانش فردی
تعریف دانش
مدیریت دانش
تعریف مدیریت دانش فردی
تفاوت بین مدیریت دانش و مدیریت دانش فردی
اهداف مدیریت دانش فردی
ابزارها و مهارت های مدیریت دانش فردی
اصول مدیریت دانش فردی
بحث و نتیجه گیری


تعریف مدیریت دانش فردی

در واقع مدیریت دانش فردی مجموعه اي از فرآیندهایی است که یک فرد براي جمع آوري، طبقه بندي، ذخیره، جستجو، بازیابی و اشتراك دانش در فعالیت هاي روزانه استفاده می کند. ماهيت مديريت دانش فردي ، در تركيب منابع اطلاعاتي، بهبود كار آيي و افزايش توان رقابت پذيري فردي به افراد كمك مي كند. به واسطه ي مديريت دانش فردي، افراد مي توانند تمام انواع اطلاعات و به سهولت اطلاعات در دسترس را به دانشي با ارزش بيشتر و در نهايت سودمند براي كار و زندگيشان تبديل كنند. ژو و هي (2009) و گارنر (2010) مدیریت دانش فردی را چنين تعريف مي كنند: مجموعه اي از مهارت ها و شيوه ها كه افراد را نسبت به پردازش اثربخش و كارآمد داده، اطلاعات و دانش فراگرفته توانمند مي سازد. از لحاظ نظري، اين مهارت ها ، افراد را نسبت به اتخاذ تصميمات آگاهانه و حل سريع تر مسا يل نيز توانمند مي كند.

    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت مدیریت دانش فردی از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: فرشته خداوردی زاده/یاسمن خوش بهار نوبری، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز
جمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
تعریف فراموشی سازمانی:
فراموشی سازمانی برعکس یادگیری سازمانی که به ذخیره دانش سازمانی می افزاید، موجب کاهش و از دست دادن دانش سازمانی می شود.
تعریف کامل فراموشی سازمانی از دیدگاه «هولان و فیلیپس» عبارتست از: از دست دادن داوطلبانه یا غیر داوطلبانه دانش سازمانی که می تواند به تغییر در قابلیت های سازمان منجر شود. فراموشی سازمانی پیامد مجموعه اقدامات درون سازمانی و برون سازمانی است که در آن یک سازمان بخشی از دانش موجود خود را از دست می دهد.

فهرست مطالب:
دانش سازمانی
مدیریت دانش و اشتراک دانش
یادگیری سازمانی
یادگیری زدایی در سازمان
فراموشی سازمانی
مدل هولان و فیلیپس
انواع فراموشی سازمانی و پیامدهای آن
فراموشی تصادفی
فراموشی عمدی
فراموش سازمانی و نقش مدیریت دانش
فراموشی سازمانی و مزیت رقابتی(رقابت پذیری)
فراموشی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی
نتیجه گیری


    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت فراموشی سازمانی از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: ملیحه باویران/فاطمه یاوران، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریزجمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

زیرساخت های مدیریت دانش (فرآیندها، فناوری اطلاعاتی و ارتباطی و منابع انسانی)

استقرار اثربخشی نظام مدیریت دانش نیازمند هماهنگ و ارتباط اثربخش میان مؤلفه های ساختار و تشکیلات ، فرهنگ سازمانی، منابع انسانی، رهبری، فناوری و همچنین فرآیندهای دانش محور در سازمان است.


فهرست مطالب:

فرآیند های مدیریت دانش
نگهداری داش
شناسایی دانش
بهره گیری دانش
اکتساب دانش
توسعه دانش
توزیع دانش
سرمایه انسانی
سرمایه اجتماعی
راهبردهای بهبود زیرساخت ها
عوامل موثر در مدیریت دانش
وضعیت سیستم های نرم افزاری داخلی و خارجی مدیریت دانش
ویژگی های نرم افزاری مدیریت دانش
نتیجه گیری    دانلود مستقیم

  مشاهده و دانلود پاورپوینت زیر ساخت های مدیریت دانش از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: ندا محمدی/نگار قاسم پور، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریزجمعه 09 اسفند 1398
ادامه مطلب

معـــاون اول رییـــس جمهـــوری بـــا اشـــاره بـــه اهمیـــت وظایـــف و جایـــگاه مهـــم ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی کشـــور، مســـئولیت هـــای ایـــن ســـازمان را پراهمیـــت توصیـــف و بـــر ضـــرورت صیانـــت از اســـناد کشـــور تأکیـــد کـــرد.
بـــه گـــزارش ایرنـــا، اســـحاق جهانگیـــری در جلســه هیــات امنــای ســازمان اســناد و کتابخانــه ملـــی ضمـــن تقدیـــر از عملکـــرد ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی، بـــا اشـــاره بـــه اهمیـــت وظایـــف و جایـــگاه مهـــم ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی کشـــور، مســـئولیت هـــای ایـــن ســـازمان را پراهمیـــت توصیـــف و بـــر ضـــرورت صیانـــت از اســـناد کشـــور تأکیـــد کـــرد.
معـــاون اول رییـــس جمهـــوری بـــا تأکیـــد بـــر ایـــن کـــه نگـــه داری و صیانـــت از اســـناد کشـــور مهـــم و از حساســـیت بســـیار بالایـــی برخـــوردار اســـت، افـــزود: ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی بایـــد عــلـاوه بـــر دقـــت و نظـــارت جـــدی بـــرای صیانـــت و مراقبـــت از اســـناد کشـــور، بـــا صــدور دســتورالعمل هــا، نــکات لازم را بــه ســایر دســـتگاه هـــا بـــرای توجـــه ویـــژه بـــه ایـــن امـــر مهـــم متذکـــر شـــود. رییـــس ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی در ایـــن جلســـه کـــه وزیـــران فرهنـــگ و ارشـــاد اســلـامی، آمـــوزش وپـــرورش و علـــوم، تحقیقـــات و فنـــاوری نیـــز حضـــور داشـــتند، گزارشـــی از عملکـــرد و مأموریـــت هـــای ایـــن ســـازمان ارائـــه کــرد و بــه تشــریح دســتاوردها و برنامــه هــای در دســـت اجـــرا پرداخـــت. اشـــرف بروجـــردی در ایـــن گـــزارش بـــا اشـــاره بـــه ایـــن کـــه در حـــال حاضـــر 9و نیـــم میلیـــون منبـــع کتـــاب نســـخه ای، 2و نیـــم میلیـــون منبـــع دیجیتـــال و 150میلیـــون بـــرگ ســـند آرشـــیوی در ســـازمان اســـناد و کتابخانـــه ملـــی وجـــود دارد، بـــه تشـــریح برخـــی نواقـــص تاریخـــی ســـازمان پرداخـــت و گفـــت: در حـــال حاضـــر تنهـــا 65درصـــد کتـــب 26ســـال اخیـــر فراهـــم آوری شـــده، پنـــج میلیـــون شـــمار نشـــریه بـــدون فهرســـت موضوعـــی در مخـــازن ســـازمان وجـــود دارد و 230میلیـــون بـــرگ ســـند بـــدون فهرســـت در مخـــازن محبـــوس و تنهـــا 11درصـــد منابـــع دیجیتـــال شـــده اســـت. وی همچنیــن گزارشـی از نـوآوری هـا و تغییــر رویکـــرد ســـازمان در بخـــش هـــای مختلـــف ارائـــه کـرد و گفـت: ارتقـاء سـطح تعامـل بـا مخاطبـان، افزایـــش توجـــه بـــه فنـــاوری هـــای نویـــن، افزایـــش میـــزان دسترســـی پذیـــری بـــه منابـــع دانشـــی اطلاعاتـــی و کاهـــش وابســـتگی بودجـــه دولتـــی و ظرفیـــت ســـازی بـــرای تنـــوع بخشـــی بــه منابــع درآمــدی از جملــه اهــداف ســازمان در تغییـــر رویکردهـــا خواهـــد بـــود.


ادامه


پنجشنبه 01 اسفند 1398
ادامه مطلب

از دهه 1940 به اين سو، درباب اطلاعات نقطه نظرهاي گوناگوني در متون و منابع عرضه شده است كه مي توان آنها را به دو مقوله نظريه هاي رياضي و نظريه هاي معنا شناختي تعبير كرد. اين دو گروه از نظريه ها - برخلاف آنچه به نظر مي رسد - نه تنها متعارض نيستند، بلكه وجوه اشتراكي نيز دارند. نظريه رياضي، سنجش اطلاعات را در مرحله توليد و انتقال و نظريه معني شناختي، در زمان دريافت قابل انجام مي داند. تعداد نمادها به عنوان مبناي سنجش در مرحلة توليد از لحاظ نظريه رياضي، در واقع احتمال دريافت را كه مورد توجه نظرية معني شناختي است در بر دارد.
در اين مقاله با بررسي نگرش هاي عمده اي كه در اين زمينه وجود دارد، رابطه ميان آنها را مشخص مي سازد و به مسائلي چون مفهوم اطلاعات، جريان اطلاعات، و اندازه گيري اطلاعات نيز مي پردازد.

نویسنده: عباس حری

دانلود مقاله از پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی


لینک مطلب


چهارشنبه 23 بهمن 1398
ادامه مطلب

اصطلاحنامه ناسا شامل اصطلاحات موضوعی مجاز است که برای نمایه‌سازی و بازیابی گزارش های فنی سازمان فضایی ناسا استفاده می شود. دامنه واژگان این اصطلاحنامه تنها محدود به مهندسی هوافضا نیست بلکه کلیه حوزه های مرتبط با آن از جمله  فیزیک، نجوم، اخترفیزیک، سیاره شناسی، علوم زمین و زیست شناسی را در بر می‌گیرد. اصطلاحنامه ناسا حاوی بیش از 18400 اصطلاح موضوعی، 4300 تعریف و بیش از 4500 ارجاع متقابل است.

استفاده از این اصطلاحنامه برای متخصصان علوم هوافضا و نیز کتابداران و کارشناسان علم اطلاعات که در سازمان های مرتبط با رشته های نجوم و اخترفیزیک کار می کنند، توصیه می شود. لازم به ذکر است که نسخه پی دی اف این اصطلاحنامه در وبسایت ناسا موجود است که از طریق لینک های زیر قابل دریافت می باشد:

دانلود جلد یک (شامل لیست الفبایی اصطلاحات همراه با تعریف اصطلاحات، ارائه ساختار سلسله مراتبی، ارجاعات و واژگان مرتبط)

دانلود جلد دو (حاوی نقاط دسترسی بیشتر به اصطلاحات)سه شنبه 22 بهمن 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

برای داشتن یک متن خوانا و اصولی، لازم است که برخی قواعد ویرایشی و نگارشی را رعایت نمائیم. نیم فاصله‌ یک استاندارد یونیکد است که در نوشته‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از نیم فاصله در ورد به عنوان یک استاندارد شناخته می‌شود و عدم رعایت آن نشانه‌ی نادرستی آن کلمه است.

نیم فاصله (Semi-Space) همان فاصله (Space) است، با این تفاوت که بعد از اعمال جداسازی بین حروف، مابین آن‌ها فاصله ایجاد نمی‌کند. اصولا فاصله مابین دو کلمه‌ی مستقل اعمال می‌گردد. ولی در کلماتی که از چند تک‌واژ تشکیل شده‌اند و نهایتاً یک واژه محسوب می‌شود، باید از نیم فاصله بهره برد. از آن‌جایی که همه ما معمولاً برای تایپ متون خود از نرم‌افزار ورد استفاده می‌کنیم، در این مطلب به معرفی آسان‌ترین و بهترین روش‌های ایجاد و استفاده از نیم فاصله در ورد می‌پردازیم. ممکن است نوشتن “میتوانیم” با “می‌توانیم”  از نظر معنایی تفاوت چندانی نداشته باشد ولی رعایت این اصل در نگارش اهمیت ویژه‌ای دارد. در موردی که به سر خط می‌رویم. مثل این‌که بخواهیم بنویسیم “می‌توانیم”، حال قسمت “می” انتهای خط باشد و “توانیم” ابتدای سطر بعدی قرار بگیرد، با استفاده از نیم فاصله در نگارش متون فارسی، این مشکل قابل حل است.

اجرای این عمل برای این که رایانه متن را هوشمندانه‌تر بررسی کند و هم چنین رعایت قوانین جدانویسی، شدیدا توصیه می‌شود.

قواعد جدانویسی، بخشی از دستور زبان فارسی محسوب می‌شوند. مواردی مانند کاربردهای زیر جزء قواعد جدانویسی محسوب می‌شوند.

 • عدد و معدود (یک‌ ماه و یکماه)
 • “این” و” آن” قبل از اسم (آن‌روز و آنروز)
 • اگر کلمه‌ی قبل از ” است” مختوم به صامت باشد (همان است و همانست)
 • “را ” تحت هیچ شرایطی نباید به کلمه‌ی قبل از خود متصل گردد. (مانند آنرا)

۱- موارد استفاده از نیم فاصله در زبان فارسی

موارد استفاده از نیم فاصله در زبان فارسی بسیار متعدد است. برای روشن‌تر شدن این موارد، می‌توانیم به مثال‌های زیر از کاربردهای نیم فاصله، به هنگام نشر مطالب اشاره کنیم.

ـ «می» و «نمی» افعال مضارع: می‌شود، می‌رود، می‌خورد، می‌زنند، می‌گویند، نمی‌توانند و…
ـ «ها»ی جمع: دست‌ها، گفته‌ها، خط‌های، آموزش‌های، تهرانی‌ها و…
ـ پسوند فعل‌ها: خورده‌ام، برده‌ای، داده‌ایم، شسته‌اند، کرده‌اید و…
ـ «ی» اضافه: برنامه‌ی، نقشه‌ی و…
ـ بسیاری از کلمه‌‌هایی که از دو یا چند جزء تشکیل شده‌اند: حرفه‌ای، دیوانه‌وار، سیل‌آسا، زشت‌تر، خوشگل‌ترین، زرینه‌فام، لاله‌گون، ریخته‌گری، بهره‌مند، رئیس‌جمهور، خاتم‌کاری، گلیم‌بافی، قانون‌مداری، بین‌المللی، تفاهم‌نامه و…

در ادامه بهترین روش‌های درج نیم فاصله را در محیط‌ نرم‌افزاری ورد، بررسی خواهیم کرد.


جمعه 18 بهمن 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

مرسوم ترین شیوه رفرنس نویسی در جهان نگارش منابع به سبک APA می باشد و بر همه شیوه های دیگری که برای تســریع درنوشتن، تایپ و انتشارمورد استفاده قرارمی گیرند برتری دارد.


سبک رفرنس نویسی APA 

روش رفرنس نویسی (APA (American psychological association برای موسسه‌های دانشگاهی توسط انجمن روانشناسی آمریکا، بوجود آمد. این روش رفرنس نویسی اغلب برای کارهای پژوهشی و تحقیقات اجتماعی مورد ارجاع قرار می‌گیرد. در روش رفرنس دهی APA از هر چهار طرف کاغذ یک اینچ (معادل ۲. ۵۴ سانتی متر) فاصله در نظر گرفته می‌شود. فونت مورد استفاده در این سبک اکثرا Times New Roman می‌باشد.

در روش ارجاع دهی APA قسمتی از اطلاعات منبع در متن به صورت خلاصه ذکر می شو و توضیح کامل‌تر از منابع مورد استفاده در انتهای فایل متنی یا همان قسمت منابع ذکر می شود.

دلایل برتری روش APA بر دیگر روش های رفرنس دهی عبارتند از؛

 • مورد قبول بسیاری از ژورنالها و انجمن های علمی معتبر بین المللی است؛
 • به طور مداوم مورد بازنگری قرار می گیرد؛
 • با بسیاری از نرم افزارهای مدیریت منابع علمی مانند EndNote سازگار می باشد؛
 • توسط بسیاری از پایگاه های اطلاعات علمی مورد قبول واقع شده و در موقع جستجوی اطلاعات می توان  اطلاعات را بر اساس آن دریافت نمود.
 •  نحوه نگارش منابع بر اساس سبک APA در داخل متن و آخر قسمت منابع انجام می پذیرد.
 • مرسوم ترین شیوه مـاخذ نویسی در جهان به شـمار می رود و بر همه شیوه های دیگری که برای تســریع درنوشتن، تایپ  و انتشارمورد استفاده قرارمی گیرند برتری دارد و از سوی بسیاری از مجلات و انـجمن های علمی  مورد قبول واقع شده است.

رفرنس نویسی APA در داخل متن

  برای مثال اگر قسمتی از نوشته‌ی یک کتاب را مورد استفاده قرار می‌دهیم، بعد از اتمام جمله درداخل پرانتز، نام کتاب- نام نویسنده و سال انتشار را به عنوان رفرنس آن نوشته می‌آوریم. اگر متن استفاده شده ۲ نویسنده داشت نام هر دو را در پرانتز قید می‌کنیم و اگر بیش از ۲ نویسنده داشت، به نوشتن نام اولین نویسنده «و همکاران»، در داخل متن اکتفا می‌کنیم.


ادامه مطلب را مطالعه نماییدچهارشنبه 02 بهمن 1398
ادامه مطلب
ترتيب نوشتن مرجع كتب غیر فارسی

نام و نام خانوادگي ـ فاصله ـ حروف اول نام كوچك نويسنده ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان كتاب ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ كاما ـ شماره چاپ ـ نقطه ـ اسم ناشر ـ كاما ـ محل نشر ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه

Colson JH, Armour WJ (1989). Sports Injuries and Their Treatment, 2nd ed. London,85-111.

مطالبي كه فقط از يك فصل كتاب ذكر شده باشند

نام خانوادگي نويسنده فصل ـ فاصله ـ نام كوچك نويسنده فصل ـ سال انتشار ( داخل پرانتز ) ـ نقطه ـ عنوان فصل ـ نقطه ـ كلمه In" " ـ دو نقطه ـ نام خانوادگي مؤلف كتاب ـ فاصله ـ حرف اول نام كوچك مؤلف كتاب ـ دو نقطه ـ عنوان كتاب ( با حروف ايتاليك ) ـ كاما ـ شماره جلد ـ كاما ـ شماره چاپ ـ نقطه ـ اسم ناشر ـ كاما ـ محل نشر ـ كاما ـ شماره صفحه ـ نقطه

Weinstein L, Swartz MN (1974). Pathologic Properties of Iinvading Microorganisms. In: Sodeman WA: Pathologic Physiology: Mechanisms of Disease, Saunders, Philadelphia,468-72.

توجه: اگر تعداد نويسنده بيش از يك نفر باشد بين آنها كاما آورده مي شود

ادامه مطلب را مطالعه نماییدچهارشنبه 02 بهمن 1398
ادامه مطلب

دانلود مقاله مدیریت دانش و مدیریت اطلاعات در کتابداری (دکتر عباس حری)

در این مقاله می خوانیم:

(مدیریت دانش و مدیریت اطلاعات نه مغایر, معارض و جایگزین یکدیگر بلکه مکمل یکدیگرند.در حوزه ی کتابداری, هر دو مدیریت حضوری قطعی و اجتناب ناپذیر دارند, و حضور یکی بدون دیگری, این رشته را معلول و ابتر خواهد ساخت)


دوستان توصیه ام اینه حتما این مقاله رو بخونید


برای دانلود کلیک کنید


یکشنبه 15 دی 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

از پایین صفحه SQL View را برای ورود پرس و جوها کلیک و تمام دستورات داخل آن را پاک می کنیم


ادامه در صفحه بعد


جمعه 22 آذر 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

ابتدا نیاز به ساخت Query Wizard هست. مراحل زیر رو دنبال کنید

ادامه آموزش در صفحه بعد


جمعه 22 آذر 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : مهرداد شبان

تاکنون برای مدیریت دانش مدل های زیادی ارائه شده  که هر کدام به بخش ها و جنبه های خاص مدیریت دانش پرداخته اند در عین حالی که اشتراکات این مدل ها هم زیاد است. در پاورپوینت حاضر بعد از بیان مقدمه ای کوتاه در مورد مفهوم دانش و مدیریت دانش، دسته بندی های مختلفی از مدل های مدیریت دانش ارائه و سپس تعدادی از این مدل ها شرح داده شده است. 

     

   مشاهده و دانلود پاورپوینت مدل های مدیریت دانش از گوگل درایو

  تهیه و تنظیم: مهرداد شبان غازانی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریزسه شنبه 21 آبان 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : مهرداد شبان

داده، اطلاعات، دانش و خرد مفاهیم بنیادی  هستند که  هر شخصی به طور پیوسته با آنها سروکار دارد. در این بین دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی به دلیل ماهیت رشته که مبتنی بر داده و اطلاعات است به طور اخص با این مفاهیم به ویژه در طراحی پایگاه داده، مدیریت اطلاعات و مدیریت دانش روبرو می شوند. با این وجود بسیار پیش می آید که حتی دانشجویان علم اطلاعات این مفاهیم را به جای یکدیگر استفاده می کنند و یا اینکه به هنگام مواجهه با این سوال که تفاوت داده و اطلاعات و دانش در چیست نمی توانند مثالی واضح برای بیان این تفاوت ها ارائه دهند؛ به همین خاطر در نوشته حاضر برآن شدم که مفاهیم داده، اطلاعات، دانش و خرد را در قالب یک مثال ساده و قابل فهم برای همه توضیح دهم.

داده

به جدول زیر نگاه کنید شما مجموعه ای از ارقام را می بینید که هیچ معنای خاصی را به ما منتقل نمی کنند؛ به این ها داده می گویند.  

داده عبارت است از یک یا چند کاراکتر (اعداد، حروف و نشانه ها) که هیچ معنای خاصی برای ما ندارد.

150

1

350

2

200

3

اطلاعات

حال به جدول قبلی یک ردیف جدید اضافه می کنیم که نشان می دهد که هر کدام از این ارقام چه معنایی دارند. با نگاهی به جدول می فهمیم که بیمار با کد 2 دارای چربی خون 350 میلی گرم هست. این اطلاعات است.

وقتی داده ها در یک زمینه خاص قرار گرفته و معنادار شوند به آن اطلاعات گفته می شود.

چربی خون (میلی گرم)

کد بیمار

150

1

350

2

200

3

دانش

حال فرض کنید یک پزشک به این اطلاعات نگاه می کند و بر اساس آموخته های قبلی و تجربیات خود می گوید که بیمار با کد 2 دارای چربی خون بالاتر از مقدار طبیعی است که این می تواند خطر سکته قلبی را در بیمار افزایش دهد. به این دانش گفته می شود.

در نتیجه وقتی اطلاعات با پیش داشته های ذهنی و تجربیات افراد ترکیب شود ما حصل آن دانش خواهد بود.

خرد

حال اگر پزشک بعد از تشخیص چربی خون بالا، رژیم غذایی خاصی را جهت کنترل و کاهش چربی خون بیمار بدهد از خرد خود استفاده کرده است. 

در واقع خرد به کارگیری دانش در جهت صحیح است.

سیر حرکت از داده به سوی خرد را می توان در قالب یک هرم نشان داد که قاعده این هرم نماینده داده و راس آن بیانگر خرد است:


یکشنبه 12 آبان 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : مهرداد شبان

علم سنجی یکی از شاخه های روبه رشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هست که به بررسی تاثیر گذاری علمی کشورها، دانشگاه ها، مجلات و دانشمندان به لحاظ شاخص های مختلف از جمله میزان استناد و تعداد مقالات و نیز ترسیم ساختار علمی می پردازد. چنین تحلیل هایی بر اساس اطلاعات گرفته شده از پایگاه های نمایه ای مطرح جهان مثل وب اف ساینس و اسکوپوس انجام می گیرد. سایت https://www.scimagojr.com که با همکاری گروهی از محققین دانشگاه کانادا طراحی شده است امکان دسترسی رایگان کاربران به انواع تحلیل های علم سنجی که براساس داده های پایگاه اسکوپوس انجام شده است را فراهم می آورد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

● رتبه بندی کشورهای مختلف براساس میزان تولیدات علمی، تعداد استنادها، ضریب تاثیر و براساس سال

● مقایسه دو به دوی کشورها و مناطق و ارائه نتایج به صورت گرافیکی

● رتبه بندی و ارائه ضریب تاثیر مجلات نمایه شده هر کشور در پایگاه اسکوپوس

● ارائه ساختار و نقشه علمی هر کشور و تعداد مقالات و استناد در هر حوزه علمی و ارتباطات بین حوزه ها (پزشکی، کشاورزی، مهندسی و غیره)

در ادامه برخی از امکانات این سایت به صورت تصویری نشان داده شده است:


صفحه اصلی سایت


باکس جستجو: از طریق جستجوی یک کلمه کلیدی می توانید به به اطلاعات مجله مورد نظر دسترسی پیدا کنید. این اطلاعات شامل: اطلاعات عمومی مجلات از قبیل نام ناشر، کشور محل نشر و همچنین اطلاعات آماری از جمله میزان استناد، خود استنادی و غیره است.

Journal rankings: در این بخش، شما می توانید از طریق انتخاب نام کشور، موضوع و سال به رتبه بندی های مختلف از مجلات در سطح منطقه ای و کشوری و همچنین به لحاظ موضوعی و زمانی دسترسی داشته باشید.Country rankings
: در این بخش کشورها و مناطق براساس میزان استناد، تعداد تولیدات علمی رتبه بندی شده اند. همچنین ضریب تاثیر کشورها نیز ارائه شده است.


Viz tools: این بخش نیز حاوی چندین ابزار کارآمد است. ابزار shape of science و subject bubble chart برای نمایش نقشه علمی کشورها و حوزه های موضوعی فعال و پر استناد آنها، و همچنین ابزار compare برای مقایسه کشورها و نیز مجلات به لجاظ شاخص های مختلف علم سنجی.

مقایسه میزان تولیدات علمی ایران و روسیه

نقشه علمی ایران. با توجه به این نقشه بیشترین تولیدات علمی ایران در حوزه علوم پزشکی و مهندسی و کمترین آن در حوزه میان رشته ای و دندان پزشکی است.


یکشنبه 28 مهر 1398
ادامه مطلب

تصاویر از جمله منابع اطلاعاتی هستند که هر روزه میلیون ها قطعه بر تعداد آن ها افزوده می شود و به دلیل همین حجم بالای تولید و نیز ویژگی های خاص منابع دیداری، سازماندهی و نمایه سازی آن ها با چالش هایی همراه است. مسئله نمایه سازی و بازیابی تصاویر از سال 1970 میلادی به بعد به مقوله پژوهشی فعالی تبدیل شد و محققان دو حوزه مدیریت پایگاه ها و علوم رایانه در این زمینه رویکردهای مختلفی ارائه داده اند که آن ها را می توان به دو قسمت کلی روش های سنتی یا متنی و روش های محتوایی تقسیم کرد (عباسپور، 1386).

رویکردهای رایج در بازنمایی تصاویر

الف) رویکرد متنی: در این رویکرد به هر تصویر مثل آثار مکتوب چندین اصطلاح نمایه ای نسبت می دهند به طوری که بازتاب دهنده موضوع تصویر باشد. این ساده ترین روش برای بازنمایی تصاویر است و بیشتر افراد نیز ترجیح می دهند تا با وارد کردن چند کلمه در موتور های کاوش به تصویر مورد نظر خود برسند. دو روش برای اختصاص اصطلاحات نمایه ای برای منابع دیداری وجود دارد: استفاده از زبان آزاد و استفاده از زبان کنترل شده. در روش اصطلاح دهی با زبان آزاد، نمایه ساز از توصیفگرهایی که خود مناسب می داند برای توصیف مفاهیم موجود در تصویر استفاده می کند. به عنوان نمونه، تگ هایی که در اینستاگرام توسط کاربران ایجاد می شود را می توان ذکر کرد. در اصطلاح­ دهی با واژگان کنترل شده نیز نمایه ساز از طرح های رده بندی، سرعنوان های موضوعی و اصطلاح­نامه ها برای انتخاب واژگان جهت توصیف تصویر استفاده می کند. لنکستر (1382) واژگان کنترل شده را فهرستی معتبر می داند که نمایه سازان تنها اصطلاحاتی را می توانند به مدرک اختصاص دهند که در این فهرست وجود داشته باشند. کتابخانه کنگره برای منابع گرافیکی اصطلاح نامه ای دارد که در آن هر مدخل حاوی تصویر نمونه همراه با ذکر اصلاحات مرتبط و عام تر است.

یکی دیگر از رویکردهای متنی برای توصیف منابع دیداری قالب های فراداده ­ای است. قالب های فراداده­ ای علاوه بر موضوع، مشخصات دیگر تصویر مثل نام سازنده یا عکاس، فرمت و اندازه تصویر را به شکل متنی توصیف می کنند به طوری که هر یک از این مشخصات می توانند به عنوان نقاط دسترسی برای بازیابی دقیق ­تر تصاویر از طرف نظام های جستجو استفاده شوند. حریری و حسینی شکرایی (1391) در پژوهش خود عناصر یک طرح فراداده­ ای مناسب برای انواع منابع دیجیتالی از جمله تصاویر را ذکر کرده ­اند که شامل طیف وسیعی از اطلاعات از جمله عنوان، تاریخ تهیه، اطلاعات مربوط به فایل تصویر، اطلاعات مربوط به دوربین و سایر موارد می شود. قالب فراداده­ ای دوبلین کور، قالب فایل تصویری قابل تبادل که حاوی اطلاعات مربوط به دوربین است و چارچوب ابر داده­ ای قابل توسعه از جمله قالب های فراداده ­ای موجود برای توصیف تصاویر هستند.

ب) رویکرد محتوایی: نمایه سازی محتوایی تصاویر، بر اساس خصوصیات سطح پایین تصاویر مانند رنگ، شکل، بافت و هر خصوصیتی که مستقیما تصویر را توصیف کند کار می کند. طیف رنگی، با محاسبه هیستوگرام رنگ برای هر تصویر مشخص می شود. هیستوگرام رنگی یک تابع چهار بعدی است که شدت رنگ های اصلی را برای هر نقطه، توصیف می کند. وقتی تفاضل دو هیستوگرام رنگ به اندازه کافی کوچک باشد دو هیستوگرام شبیه هم هستند (ذوالفقاری و خسروی 1392). میزان روشنایی دو نقطه مجاور و تمایز آن، بافت را توصیف می­کند. شکل نیز یکی از مشخصه های مهم اشیای فیزیکی است که با تحلیل لبه های تصویر تعیین می شود.

شکل 1. ساختار سامانه تعاملی بازیابی تصویر (شمسی گوشکی و همکاران، 1393).

حاشیه نویسی خودکار: ایده اصلی حاشیه نویسی خودکار تکنیک هایی است که مفهومی را با استفاده از مجموعه تصاویر نمونه بسیار زیاد به صورت خودکار یاد می گیرند و از این مدل های مفهومی برای برچسب زدن به تصاویر جدید استفاده می کنند. مشخصه کلیدی حاشیه نویسی خودکار این است که مجموعه ای از اصطلاحات نمایه ای را بر اساس محتوای تصاویر پیشنهاد می دهد.

ترتیب کار بدین صورت است که ابتدا مجموعه ای از تصاویر اولیه توسط کارشناسان وارد سیستم می شود. سپس با استفاده از خوشه ­بندی، این مجموعه تصاویر در کلاس های مختلف قرار می گیرند مانند غروب آفتاب، ماشین، حیوانات مختلف، ابزارآلات و غیره. سپس به هرکدام از کلاس ها مجموعه ­ای از اصطلاحات نمایه­ ای اختصاص می­ گیرد. در مرحله بازیابی نیز، هر تصویر دلخواه بعد از ورود به سیستم تقسیم بندی و بعد از استخراج ویژگی های هر بخش، کلاس آن بخش از تصویر مشخص می شود و در نهایت تصاویری از آن کلاس که بیشترین شباهت را به بخش مذکور دارند انتخاب و از اصطلاحات اختصاص داده شده برای توصیف آن بخش از تصویر استفاده می شود. با انجام این فرایند برای همه بخش ها، کل تصویر با چند اصطلاح بازنمایی می شود (عبدالله­ئی و فائز، 1393). در شکل (2) نتایج حاشیه نویسی خودکار با نمایه سازی دستی تصاویر توسط انسان مقایسه شده است.

شکل 2. مقایسه حاشیه نویسی خودکار با حاشیه نویسی دستی توسط انسان (بهرامی و صنیعی آباده، 1394).

منابع:

عباسپور، جواد (1386). نمایه‌سازی تصاویر: چالش‌ها و رویکردها. تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی، 39(44).

لنکستر، فردریک (1382). نمایه سازی و چکیده نویسی، مبانی نظری و عملی (عباس گیلوری، مترجم). تهران: نشر چاپار.

حاجی اسمعیلی، محمدمهدی؛ منتظر، غلامعلی (۱۳۹6). نگاهی بر بازیابی معنایی تصاویر در وب. سومین کنفرانس بین المللی وب پژوهی، دانشگاه علم و فرهنگ، تهران، ایران.

حریری، نجلا؛ حسینی شکرایی، افروز (1391). بررسی طرح¬های فرا داده ای منابع دیجیتالی تصویری، صوتی و ویدیوئی و شناسایی طرح مناسب. پژوهشنامه کتابداری و اطلاع رسانی، 2 (2)، 222-201.

ذوالفقاری، احمد؛ خسروی، حسین (1392). روشی سریع دربازیابی تصاویر مبتنی بر محتوا با استفاده از ترکیب ویژگی لبه و رنگ. همایش ملی مهندسی برق و توسعه پایدار با محوریت دستاوردهای نوین در مهندسی برق، موسسه آموزش عالی خاوران، مشهد، ایران.

شمسی گوشکی، اسما؛ نظام آبادی پور، حسین؛ سریزدی، سعید؛ کبیر اله، احسان. روشی برای بازخورد ربط براساس بهبود تابع شباهت در بازیابی تصویر بر اساس محتوا. پردازش علائم و داده‌ها، ۱۱ (۲)، ۴۳-۵۵.

عبدالله ئی، فاطمه؛ کریم، فائز (۱۳۹3). حاشيه نويسي خودکار تصاوير با کلاس بندي به کمک شبکه عصبي. بیستمین كنفرانس ملي سالانه انجمن كامپيوتر ايران، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران.شنبه 06 مهر 1398
ادامه مطلب

یکی از پیش نیازهای اصلی پژوهش در حوزه ی علوم انسانی, دسترسی به اسناد دیجیتالی ست. با وجود دیجیتالی شدن حجم انبوهی از اسناد در کتابخانه ها, کنفرانس روسای مدیریت آرشیوی ایالت فدرال آلمان (KLA) اعلام کرد که تنها 5 تا 10 درصد اسناد آرشیوی دیجیتالی شده اند و 90 تا 95 درصد هنوز دیجیتالی نشده اند.با این شرایط محققانِ علاقمند به استفاده از اسناد آرشیوی دو راه پیش رو خواهند داشت: یا باید سند مورد نیاز خود را سفارش دهند تا بصورت دیجیتالی شده برایشان ارسال شود که هزینه بر و زمان بر خواهد بود و یا از دستگاههای دیجیتالی موجود در مراکز آرشیوی برای عکسبرداری استفاده کنند.

مراجعه کنندگان اگر خود مجبور به اسکن از اسناد باشند, با سه مشکل مواجه هستند: مشکلات صحافی در جلد و صفحات کتابها( به دلیل قدمت اسناد), شرایط نور در اتاق های مطالعه و ممنوعیت نور فلاش دوربین.

بنیاد تحقیقاتی آلمان (DFG), برای دیجیتال سازی اسناد وضوح تصویر 300DP و عمق رنگ 8 بیت را مناسب اعلام کرده که در حال حاضر با دوربین تلفن های همراه این امر می تواند محقق شود.تلفن همراه به عنوان یک دستگاه که همواره در دسترس تمامی مراجعه کنندگان است, می تواند مورد استفاده قرار گیرد.مزیتی که دوربین های تلفن همراه نسبت به اسکنر دارد,این است که نیاز به تماس سطح کتاب با دستگاه نیست و مشکلی برای مدارک ایجاد نمی شود.

DOCSCAN نرم افزار منبع باز با قابلیت تشخیص بلادرنگ صفحه و قابلیت عکسبرداری متوالی ست که از طریق github,google play store در دسترس است.

این برنامه قابیلت تشخیص تورق صفحات مدارک و عکسبرداری بلادرنگ و متوالی را دارد .

scantent پایه ای خیمه شکل است که تلفن همراه در بالای خیمه قرار گرفته و نور پیرامون را مسدود و نور ال ای دی غیر مخرب ایجاد می کند.ترکیب docscan و scantent در سیستم تلفن های همراه موجب کاهش هزینه ی کاربران برای دیجیتالی کردن اسناد در آرشیو ها می شود.

اپراتورها برای دیجیتالی کردن فقط کافیست یک کتاب را ورق بزنند،و لازم نیست برای گرفتن تصویر, دکمه ای را فشار دهند. برنامه DocScan و scan tent در طی پروژه ی READ  (به رسمیت شناختن و غنی سازی اسناد بایگانی)  (H2020PROJECT5)توسعه یافته است. هدف از این پروژه ارائه خدمات، مانند رونوشت خودکار، به گروه‌های هدف اصلی شامل: بایگانی ها، کتابخانه‌ها، محققان علوم انسانی، کاربران عمومی و متخصصان کامپیوتر هستند، می‌باشد. این خدمات از طریق پلتفرم Transkribus در دسترس خواهد بود. اساس خدمات، تهیه تصاویر دیجیتالی از اسنادی است که می‌توانند با برنامه DocScan ,تصویربرداری شوند.
این پروژه با یاری وزارت علوم، تحقیقات و اقتصاد فدرال اتریش، و بودجه برنامه تحقیقاتی و نوآوری ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا انجام شده است.

ترجمه از: ملیحه باغبان، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


یکشنبه 13 مرداد 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : مهرداد شبان

یک سند هویتی سندی است که به منظور شناسایی یک شخص خاص و یا تایید او و یا جنبه‌هایی از آن شخص از قبیل اسم، سن، آدرس و شماره شناسایی و غیره مورد استفاده قرار می­گیرد. در حالی که برخی کشورها کارت شناسایی رسمی صادر می کنند، کشورهایی هم هستند که از اسناد غیر رسمی جهت تایید هویت افراد بهره می گیرند  انواع مختلفی از اسناد هویتی وجود دارد؛ از قبیل پاسپورت، کارت شناسایی ملی، کارت اقامت، گواهی تولد و گواهی فوت، گواهینامه رانندگی و کارت شناسایی نظامیان. عکس پرسنلی موجود بر روی اسناد هویتی نیز به منظور پیوند دادن یک سند به یک فرد خاص استفاده می­شود.

بنیان تقلب در اسناد هویتی بر ایجاد هویت‌های جعلی استوار است که اغلب از طریق ادغام اطلاعات واقعی با اطلاعات ساختگی ساخته می شوند. به عنوان مثال شخص جاعل می تواند شماره تامین اجتماعی یک فرد را با اسم فرد دوم و آدرس فردی دیگر ترکیب کرده و یک سند هویتی جدید تولید کند.  شخص مذکور سپس می تواند از این سند جعلی برای دریافت اعتبار مالی یا خرید‌های بزرگ و یا برای انجام فعالیت‌های مختلف دیگر که نیازمند ارائه پیشینه مالی است استفاده کند.

به دلیل پیشرفت و توسعه رایانه‌ها  چاپگرها و اسکنرها  و نیز قیمت نسبتا پایین آنها، جعل اسناد هویتی به یک مشکل بزرگ در عصر حاضر تبدیل شده است؛ به طوری که هم اکنون اسناد هویتی جعلی به طور گسترده در سطح جهان استفاده می­شوند؛ از جمله در مهاجرت‌های غیر قانونی، قاچاق دارو و مواد مخدر، قاچاق انسان و حمله‌های تروریستی. محققان تخمین زده اند که  یک رشد 40 درصدی در تعداد اسناد هویتی مکرر بین سال‌های 2018-2014 روی خواهد داد. پیش بینی شده که ضرر مالی ناشی از این قضیه از 5 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار در سال افزایش پیدا خواهد کرد. در این رابطه تعداد زیادی از پژوهشگران این موضوع را  مورد بحث قرار داده و برای حل و جلوگیری از آن روش‌های مختلفی را ارائه کرده اند.

روش‌های تشخیص جعل

(1)  نهان‌نگاری (واترمارکینگ) الکترونیکی: فرایندی است که در آن یک رشته از داده‌ها به منظور حفاظت از مالکیت یک شخص بر یک شی چند رسانه ای، در آن جاسازی می‌شود که می‌توان آن را در چند دسته طبقه بندی کرد. دسته اول نهان‌نگاری‌هایی هستند که مبتنی بر اشیائی چون متن، تصویر می‌باشند. دسته دوم که بر پایه درک افراد  است می‌تواند نهان‌نگاری قابل رویت و یا غیر قابل رویت باشد. و دسته سوم مبتنی بر مقاومت است؛ یعنی چگونه واترماک در مقابل اقدامات جاعلان مقاومت می‌کند. این نوع از نهان‌نگاری می‌تواند شکننده، نیمه شکننده و مقاوم باشد.

(2)  بیومتریکس (زیست سنجشی): شامل مشخصه‌های فیزیکی و رفتاری منحصر به فرد است که برای تایید هویت یک شخص استفاده می‌شوند. مشخصه فیزیکی شامل شکل اجزای خاصی از بدن از قبیل اثر انگشت، دی ان ای، چهره، دست، شبکیه چشم و بوی بدن است. مشخصه‌های رفتاری نیز رفتار و عادات شخصی از قبیل الگوی تایپ کردن، راه رفتن، صدا و ژست و حرکات بدن را شامل می شود.

(3)  استگانوگرافی (پنهان نگاری): که علم و هنر پنهان کردن اطلاعات به وسیله جاسازی پیام‌هایی در داخل متن، تصویر، صوت و ویدیو است. هدف پنهان نگاری، پنهان کردن یک پیام در یک شی می‌باشد.

پژوهش های مرتبط

 • یک سیستم مبتنی بر اثر انگشت در مقاله [1] برای تشخیص اسناد جعلی پشنهاد شده که شامل  شناسه اثر انگشت، بازخوان، مجموعه داده و کارت شناسایی فیزیکی است. این سیستم ابتدا اثر انگشت را  از فرد دریافت کرده و سپس آن را با اثر انگشت ذخیره شده در تراشه موجود در سند هویتی تطبیق می‌دهد. با این حال همانگونه که نویسندگان مقاله ذکر کردند این سیستم مشکلاتی را در رابطه با اثر انگشت‌های مرطوب، خشک و خراشیده دارد.
 • نویسندگان در مقاله [2] رویکردی را برای تشخیص جعل در پاسپورت‌های هلندی بررسی کرده اند که بنا به گفته آنها روشی کارآمد است. این رویکرد بر استفاده از بیومتریکس در تشخیص جعل تاکید می‌کند. با این حال سیستم  مذکور نیاز به روزآمدسازی مداوم دارد؛ زیرا حالت چهره چه در جوانان و چه در بزرگسالان ممکن است در طول زمان تغییر کند. علاوه بر این تعویض اثر انگشت دست راست با دست چپ و یا برعکس می‌تواند عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار دهد.
 • در مقاله [3] یک رویکرد برای تشخیص فتوکپی­ های جعلی با استفاده از روش نهان‌نگاری ارائه شده است. این سیستم برای تشخیص جعل در اسناد هویتی یک کد منحصر به فرد شخصی در عکس جاسازی می‌کند به طوری که هیچ گونه تغییری در اثر اضافه شدن این کد در عکس ایجاد نمی‌شود. سیستم با مقایسه اطلاعات جاسازی شده با اطلاعات موجود بر روی سند هویتی، جعل را تشخیص می‌دهد. با این حال نهان‌نگاری الکترونیکی در پاره ­ای از موارد دارای نقاط ضعفی است از جمله: الف) اقداماتی که با هدف حذف کامل کد جاسازی شده صورت می‌گیرد ب) رمزنگاری که با هدف تغییر کد انجام می‌شود ج) حملات پروتکلی به منظور حمله به کل برنامه نهان‌نگاری .

مترجم: مهرداد شبان غازانی، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


منابع:

A. B. Hassan and Y. A. Fadlalla, "A survey on techniques of detecting identity documents forgery," 2017 Sudan Conference on Computer Science and Information Technology (SCCSIT), Elnihood, 2017, pp. 1-5.

[1] Yang, Chunlin. "Fingerprint biometrics for ID document verification." 2014 9th IEEE Conference on Industrial Electronics and Applications. IEEE, 2014.

[2] Schouten, Ben, and Bart Jacobs. "Biometrics and their use in epassports."Image and Vision Computing 27.3 (2009): 305-312.

[3] Perry, Burt, Scott Carr, and Phil Patterson. "Digital watermarks as a security feature for identityپنجشنبه 27 تیر 1398
ادامه مطلب
صفحات سایت
تعداد صفحات : 3
درباره نویسنده
ملیحه باغبان

📖  کارشناسی کتابداری
دانشگاه پیـــام نور مرکز تبریز

📖  کارشناسی ارشد
مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز

📖  دانشجوی دکتری
بازیـــابی اطـلاعــات و دانــــش