جستجو

آرشيو مطالب

👈نویسنده : ملیحه باغبان

در تب و تاب روزهای کرونایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در توئیت خود ضمن توصیه به از دست ندادن فرصت کتابخوانی در این روزها، از تخفیف در فروش و ارسال کتاب خبر داد. سید عباس صالحی در توئیت خود نوشته است: «معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: تخفیف ۵۰ درصد هزینه پست کتاب، تخفیف ۷۰ درصد کتاب های بزرگسال الکترونیکی و گویا و ۸۰ درصد کتاب های کودک و نوجوان. هر روز یک کتاب (با همکاری ناشران دیجیتال»). همچنین محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد امکان خرید کتاب های الکترونیکی و گویا با تخفیف در ایام نوروز در قالب پویش «کتاب - خانه» خبر داد؛ اخباری که نشانگر تکاپوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اوقات فراغت مردم در خانه است.

به گزارش مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ، محسن جوادی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک معاونت امور فرهنگی و مرکز فناوری‎های اطلاعات و رسانه‏ های دیجیتال با تعدادی از فعالان نشر الکترونیک گفت: «با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید بر خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ابتلا به این ویروس، یکی از فعالیت‏ های مردم در این ایام می‎تواند کتابخوانی باشد. برخی صاحبان کسب و کارهای مجازی، پلتفرم‎‏های کتاب الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در این حوزه در اقدامی پسندیده و خودجوش خدماتی همچون تخفیف خرید کتاب و غیره به مشتریان خود ارائه کرده‎اند.» او افزود: «به همین دلیل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم شد همگام با این اقدام و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نقشی کوچک در این مسیر ایفا کنند و تسهیلاتی را برای خرید کتاب های الکترونیکی، صوتی و... به مردم عزیز کشور ارائه کند». معاون امور فرهنگی درباره مصوبات این جلسه گفت: «مقرر شد از تاریخ یکم تا ۲۰ فروردین ماه، همه کتاب‏ های عمومی پلتفرم‏ های مشارکت‎کننده در این طرح با تخفیف ۷۰ درصد و همه کتاب‏ های کودک و نوجوان با تخفیف ۸۰ درصد عرضه شود. برای این منظور کد تخفیف یکسانی توسط پلتفرم‎های مشارکت کننده ایجاد می‎شود و هر کاربر می تواند با استفاده از این کدهای تخفیف در طول ایام پویش هر روز نسبت به استفاده از تخفیف خرید کتاب دلخواه خود اقدام کند.»

محسن جوادی خاطرنشان کرد: «امید است با همراهی و اهتمام فعالان حوزه نشر الکترونیک نقشی در تقویت سبد فرهنگی خانواده های ایرانی داشته باشیم و در عین حال برای روزهایی که تاکید بر ماندن در خانه ها می شود به مردم کمک کنیم.» لازم به توضیح است در قالب پویش کتاب - خانه پلتفرم های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب های بزرگسال خود را با ۷۰درصد و کتاب های کودک و نوجوان را با ۸۰ درصد تخفیف عرضه خواهند کرد. گفتنی است چند روزی است که این پویش خودجوش توسط اهالی کتاب و نشر برای ترویج کتابخوانی در ایامی که مردم در خانه می مانند به راه افتاده است.

روز شنبه محمد صدوقی، مدیر اپلیکیشن «طاقچه» در این مورد با اشاره به شیوع کرونا در ایران گفته بود:«طاقچه، طبق روال هرسال طرح تخفیف کتاب در ایام عید را اجرا می کند؛ با توجه به شرایط شیوع کرونا در ایران، ۱۵ روز زودتر از موعد یعنی از ۱۵ اسفندماه این طرح اجرایی شده است؛ بنابراین مخاطبان می توانند همه کتاب های طاقچه در دسته بندی های مختلف موضوعی را از ۱۰ تا ۵۰ درصد تخفیف دریافت کنند.» او در ادامه در مورد دو طرح دیگر طاقچه گفته:«دو طرح هم با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دست اجرا داشتیم که با استقبال فراوان از سوی مردم رو به رو شد.» صدوقی در خصوص جلسه ای که با معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی داشته، افزود: «امیدوارم بتوانیم طرح های مشترکی را اجرایی کنیم و تخفیف های بیشتری برای کتاب ها در نظر بگیریم تا مردم در خانه بمانند و کتاب بخوانند.»

اکنون در این روزهای کرونایی که همه مجبورند در خانه بمانند و صاحبان نشر الکترونیکی هم شرایط خوبی برای مردم مهیا کرده اند، امید می رود که آمار کتابخوانی در این روزهای کرونایی بالاتر رود.

روزنامه ایران


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد امکان خرید کتاب‌های الکترونیکی و گویا با تخفیف در ایام نوروز در قالب پویش «کتاب _ خانه» خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  محسن جوادی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک معاونت امور فرهنگی و مرکز فناوری‎های اطلاعات و رسانه‏‌های دیجیتال با تعدادی از فعالان نشر الکترونیک گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید بر در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ابتلا به این ویروس، یکی از فعالیت‏‌های مردم در این ایام می‎تواند کتابخوانی باشد. برخی صاحبان کسب و کارهای مجازی، پلتفرم‎‏های کتاب الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در این حوزه در اقدامی پسندیده و خودجوش خدماتی همچون تخفیف خرید کتاب و غیره به مشتریان خود ارایه کرده‎اند:

او افزود: به همین دلیل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم شد همگام با این اقدام و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نقشی کوچک در این مسیر ایفا کنند و تسهیلاتی را برای خرید کتاب‌های الکترونیکی، صوتی و ... به مردم عزیز کشور ارایه کند.

معاون امور فرهنگی درباره مصوبات این جلسه گفت: مقرر شد از تاریخ یکم تا ۲۰ فروردین ماه، همه کتاب‏‌های عمومی پلتفرم‏‌های مشارکت‎کننده در این طرح با تخفیف ۷۰ درصد و همه کتاب‏‌های کودک و نوجوان با تخفیف ۸۰ درصد عرضه شود. برای این منظور کد تخفیف یکسانی توسط پلتفرم‎های مشارکت‌کننده ایجاد می‎شود و هر کاربر می‌تواند با استفاده از این کدهای تخفیف در طول ایام پویش هر روز نسبت به استفاده از تخفیف خرید کتاب دلخواه خود اقدام کند.

محسن جوادی خاطرنشان کرد: امید است با همراهی و اهتمام فعالان حوزه نشر الکترونیک نقشی در تقویت سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی داشته باشیم و در عین حال برای روزهایی که تاکید بر ماندن در خانه‌ها می‌شود به مردم کمک کنیم.

لازم به توضیح است در قالب پویش کتاب_خانه پلتفرم‌های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب‌های بزرگسال خود را با ۷۰درصد و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۸۰ درصد تخفیف عرضه خواهند کرد.

منبع: ایسنا


چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب

ایرنا- برگزیدگان چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، در بهار ۱۳۹۹معرفی می‌شوند.

دبیرخانه چهاردهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران که آیین پایانی این دوره‌اش، طبق روال هرساله، قرار بود در نیمه دوم اسفندماه برگزار شود، اعلام کرد که با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا و فراهم نبودن شرایط هرگونه گردهمایی در حال حاضر، درصورت بهبود اوضاع، آیین پایانی این دوره از جایزه، استثنائا در نیمه دوم فروردین یا اردیبهشت ماه سال آتی برگزار خواهد شد. ضمن آنکه در صورت تداوم شرایط، به ضرورت رعایت اصول ایمنی بهداشتی، ممکن است این مراسم به صورت خصوصی و آنلاین، پیش از تابستان آینده برگزار شود.

جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران هر ساله در سه بخش: کتاب سال، ویژه شاعران بدون کتاب و یک عمر فعالیت شعری، برگزیدگان خود را معرفی می کند.

پیش تر، کتاب‌های زیر به‌عنوان نامزدهای دریافت تندیس کتاب سال دوره چهاردهم جایزه شعر «خبرنگاران»، معرفی شدند:
به رنگ دانوب، سروده واهه آرمن، چشمه
پشیمانم کن، سروده عباس صفاری، چشمه
سه‌گانه خاورمیانه، از  گروس عبدالملکیان، چشمه
و احتمال چاقوی ابراهیم، سروده سیدرضا ملکی، مانیا هنر
هفتاد کشیش یخی، اثر علی نجفی، روزنه

همچنین در بخش ویژه شاعران بدون کتاب که هرساله با هدف کشف استعدادهای شعری در هر سن و جغرافیایی برگزار می‌شود، این افراد از میان شاعران فارسی‌زبان شرکت‌کننده از شهرها و استان‌های مختلفی چون لرستان، خوزستان، زنجان، تهران و کابل، که تاکنون در ایران کتاب شعر منتشر نکرده اما به‌اندازه‌ یک کتاب، شعر دارند، به‌عنوان نامزد دریافت تندیس خبرنگاران معرفی شده بودند:
فاطمه بیرانوند
احمد پورنجاتی
پویان جمالی کاظمی
حسن جنت‌مکان
روح‌الله چراغ‌زاده
حمیدرضا ظرافت
مهران عزیزی
علی مشکات
سال گذشته در سیزدهمین دوره این جایزه، در بخش کتاب سال، با داوری مهسا ملک‌مرزبان، علیرضا طبایی، مجید برزگر (فیلم‌ساز)، حسن گوهرپور و علیرضا بهرامی، مجموعه شعر باران با انگشت‌های لاغر و غمگینش از مهدی مظفری ساوجی به‌عنوان برگزیده انتخاب شد.

در بخش ویژه‌ شاعران بدون کتاب این جایزه نیز با داوری سعید اسلام‌زاده، عباس کریمی عباسی، هادی حسینی‌نژاد، مسعود شهریاری و علیرضا بهرامی، نیز سیده محبوبه بصری از بوشهر، رضا عظیمی از قم، نیلوفر شاطری از خوزستان و بیتا علی‌اکبری از خراسان، مقام‌های اول تا سوم مشترک را به خود اختصاص دادند.
همچنین در بخش تجلیل از پیشکسوتان، از فرزانه خجندی، شاعر اهل تاجیکستان، تجلیل شد.

جایزه‌ کتاب سال شعر به انتخاب خبرنگاران، از سال ۱۳۸۴، در سه بخش کتاب سال، ویژه (شاعران بدون کتاب) و تجلیل (یک عمر فعالیت شعری)، با داوری جمعی از شاعران خبرنگار و فعال رسانه‌ در حوزه فرهنگ و ادبیات، برگزار می‌شود.چهارشنبه 28 اسفند 1398
ادامه مطلب
یکشنبه 25 اسفند 1398
ادامه مطلب
یکشنبه 25 اسفند 1398
ادامه مطلب

دومین نشست دوسالانه هم اندیشی فعالان سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی کشور در نیمه دوم اردیبهشت ماه یا نیمه اول خرداد ماه سال آتی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دومین نشست دوسالانه هم اندیشی فعالان سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی کشور که قرار بود ۲۰ اسفند ماه سال جاری برگزار شود به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و بر اساس توصیه‌های عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نیمه دوم اردیبهشت ماه یا نیمه اول خرداد ماه سال آتی برگزار خواهد شد.

محمد صادق افراسیابی معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص این نشست گفت: تا کنون ۴۶ فعال حقیقی و حقوقی در حوزه سواد رسانه‌ای کشور برای شرکت در این نشست، حضور خود را قطعی کرده اند که با توجه به ضرورت تأخیر در برگزاری نشست مذکور به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، مقرر شد سامانه ثبت نام از امروز تا پایان اسفندماه مجدداً باز شود و علاقه مندانی که به هر دلیل تا کنون فرصت نکردند برای حضور در گردهمایی فعالان سواد رسانه‌ای کشور ثبت نام کنند امکان ثبت اطلاعات خود را همچنان خواهند داشت.

وی افزود: هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی که برای شرکت در دومین نشست فعالان سواد رسانه‌ای کشور ثبت نام کرده اند ۱۵ دقیقه فرصت خواهند داشت که تجربه فعالیت‌های خود را در عرصه سواد رسانه‌ای بیان نمایند و سه نفر از مشاورین متخصص پس از پایان ارائه هر یک از فعالان سواد رسانه‌ای، نظرات خود را برای بهبود فعالیت‌های ایشان بیان خواهند نمود.

افراسیابی گفت: بخش دیگری که در نشست هم اندیشی فعالان سواد رسانه‌ای کشور مد نظر است اجرا شود، ارائه ایده‌های نو و خلاقانه برای افزایش سواد رسانه‌ای است که توسط برخی ایده پردازان مطرح کشور این ایده‌ها تبیین خواهند شد.

معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اختصاص بخشی ویژه به تجربه فعالان سواد رسانه‌ای کشور در زمینه تولید و انتشار محتوای مرتبط با موضوع سواد رسانه‌ای و اخبار و اطلاعات مرتبط با کرونا خبر داد و گفت: با توجه به تلاش فعالان سواد رسانه‌ای برای آگاه سازی مردم از تبعات اخبار جعلی، شایعات و انتشار اطلاعاتی که باعث ایجاد هراس در جامعه می‌شود، تصمیم گرفتیم در این نشست پانلی ویژه را به تجارب مؤسسات فعال سواد رسانه‌ای برای ارتقای سواد رسانه‌ای مردم در روزهای مقابله با ویروس کرونا اختصاص دهیم.

افراسیابی در ادامه به طراحی دو کارگاه آموزشی برای فعالان سواد رسانه‌ای کشور اشاره کرد و گفت: در دومین نشست دو سالانه فعالان سواد رسانه‌ای کشور دو کارگاه آموزشی با موضوع شیوه‌های گفتمان سازی در حوزه سواد رسانه‌ای و شیوه‌های تولید و انتشار محتوای سواد رسانه‌ای طراحی شده است که این دو کارگاه با حضور و تدریس برجسته‌ترین اساتید کشور برگزار خواهد شد.

به گفته افراسیابی ثبت نام در این نشست رایگان است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل وظایف ذاتی خود از برگزاری این نشست به شکل دو سالانه حمایت می‌کند. علاقه مندان برای ثبت نام در نشست فعالان سواد رسانه‌ای کشور می‌توانند تا پایان اسفندماه سال جاری به نشانی اینترنتی مراجعه کرده و یا از طریق ارسال ایمیل به نشانی Mas@farhangmail.ir در این رویداد ثبت نام کنند. شماره تماس‌های ۰۲۶۳۲۵۲۴۸۴۹ و ۰۹۱۷۸۷۲۲۷۱۳ در طول این مدت پاسخگوی سوالات احتمالی فعالان سواد رسانه‌ای کشور خواهند بود.

نخستین نشست فعالان سواد رسانه‌ای کشور سال ۱۳۹۶ با حضور بیش از ۴۰ مؤسسه و شخصیت حقیقی و حقوقی مطرح در زمینه سواد رسانه‌ای در باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است.


جمعه 23 اسفند 1398
ادامه مطلب

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل از انتخاب کانون فرهنگی هنری شهید علایی به عنوان رتبه برتر رویداد ملی «فهما» در کشور خبر داد.

«نادر سقاء» به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اردبیل گفت: کانون فرهنگی هنری شهید علایی از روستای فودلادلوقویی شهرستان بیله سوار استان اردبیل رتبه برتر رویداد ملی «فهما» در رشته ترویج کتاب و کتابخوانی با کسب ۱۴ هزار ۸۰۶ امتیاز انتخاب شد.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل تصریح کرد: رویداد ملی «فهما» برای نخستین بار با هدف سنجش میزان فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، دینی، قرآنی و هنری کانون های مساجد کشور راه اندازی شد.

 این مقام مسئول اظهار داشت: 520 کانون فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل در این طرح مشارکت داشتند که 65 درصد آن در مناطق روستایی و محروم و 35 درصد در مناطق شهری قرار دارد.

 وی یادآور شد: کانون ها بر اساس شاخص های هشت گانه قرآن و عترت، بزرگداشت مناسبت های ملی و مذهبی، کتاب و کتابخوانی، اوقات فراغت، شبکه سازی و ساماندهی، رسانه و فضای مجازی، ابتکار و خلاقیت و هنری و ادبی مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

 سقاء افزود: کانون فرهنگی هنری الزهرا (سلام الله علیها) از شهرستان اردبیل نیز به عنوان رتبه دوم در رشته غنی سازی اوقات فراغت با کسب ۱۷ هزار و ۹۵ امتیاز رتبه دوم را کسب کرد.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان تاکید کرد: در مجموع ۱۲ تیم داوری شامل ۹ تیم داوری از شخصیت های برجسته علمی و اجرایی در بخش های «دهه کرامت»، «فعالیت های قرآنی»، «اوقات فراغت»، «فیلم»، «نمایش»، «سرود»، «ایده و طرح»، «کتابخانه ها»، «فضای مجازی» و سه تیم داوری از اعضای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی مساجد کشور در بخش های «دهه امامت و ولایت»، «دهه فجر»، «گفتمان سازی شعار سال»، «اربعین حسینی»، «ایثار و شهادت»، «نماز و امر به معروف و نهی از منکر»، «شبکه سازی و ساماندهی» داوری آثار ارسالی به نخستین رویداد ملی فهما را بر عهده داشتند.

 سقاء اعلام داشت: کانون فرهنگی هنری جوانان بنی هاشم از شهرستان اردبیل در رشته اوقات فراغت، کانون فرهنگی هنری امام علی (علیه السلام) از شهرستان بیله سوار در رشته تئاتر و نمایش، کانون فرهنگی هنری منتظران نور از شهرستان اردبیل در رشته فیلم سازی نیز به عنوان کانون های شایسته تقدیر از استان اردبیل در کشور معرفی شدند.


جمعه 23 اسفند 1398
ادامه مطلب

تهران- ایرنا- با معرفی ۱۲ عنوان کتاب دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف سنی را در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت کتابخوانی دعوت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام، به‌ویژه حضرت امام رضا علیه‌السلام و افزوده شدن منابع مرتبط با سیره حضرت امام هادی علیه‌السلام به عنوان بخش ویژه دهمین دوره، همزمان با ایام فرخنده دهه‌کرامت، برگزار می‌شود.

دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی علی‌رغم تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، نخستین گام‌های خود را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برداشته و با توجه به تعطیلی مراکز پیش‌دبستانی، مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور امکان مشارکت در بخش‌های مختلف خود را در این بستر فراهم کرده است. خانواده‌ها و علاقه‌مندان گروه‌های مختلف سنی می‌توانند در این ایام با حضور در این جشنواره کتابخوانی، ضمن پر کردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح کیفی و کمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا(ع)، حضرت امام هادی(ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) ببرند. کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به محض بازگشایی آماده پذیرایی به صورت حضوری برای معرفی و فراهم کردن شرایط حضور در این جشنواره خواهند بود.

بر طبق روال دوره‌های گذشته، منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین(ع) به کتاب‌های هر دوره این جشنواره اضافه شده که بر این اساس منابع مرتبط با حضرت معصومه سلام‌ الله علیها در هفتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت احمدبن موسی شاهچراغ علیه‌ السلام در هشتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت ابن‌الرضا امام جواد علیه‌ السلام در نهمین دوره و کتاب‌هایی با موضوع حضرت امام هادی علیه‌السلام به عنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در نظر گرفته شده است.

منابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی


ادامه مطلب
جمعه 23 اسفند 1398
ادامه مطلب
جمعه 23 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
یکشنبه 18 اسفند 1398
ادامه مطلب
یکشنبه 18 اسفند 1398
ادامه مطلب

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد، «محمدرضا مظاهری» با اعلام فراخوان جشنواره فرهنگی هنری «مسجد علوی»اظهارکرد: این جشنواره با رویکرد سبک زندگی اسلامی در آموزه های نهج البلاغه در موضوعات نقاشی برای کودکان و نوجوانان ازحکمت های نهج البلاغه و مسابقه کتابخوانی از حکمت های یکم تا پنجاهم نهج البلاغه برگزار می شود.مدیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجداستان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: رشته نقاشی ویژه اعضای کانونها در رده سنی ۷ تا ۱۴ سال است که شرکت کنندگان می توانند آثار خود را از طریق پیام رسان گپ به شماره ۰۹۱۰۰۲۱۰۵۴۳ ارسال نموده یا به ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان چهارمحال و بختیاری واقع در شهرکرد، خیابان طالقانی ، میدان ابوریحان، مجتمع فرهنگی هنری مهر،  یا کدپستی ۸۶۶۱۶-۸۸۱۷۹ ارسال کنند.وی با بیان اینکه در مسابقه کتابخوانی ۱۰سوال از حکمت های یکم تا پنجاهم نهج البلاغه طرح شده که از طریق ستاد مجازی فهمای استان منتشر خواهد شد، تصریح کرد: شرکت کنندگان می بایست جواب سوالات را در قالب یک پیام ۱۰رقمی از چپ به راست به سامانه پیامکی۱۰۰۰۸۹۴۰۳۸۱ارسال کنند.این جشنواره از هجدهم اسفندماه۱۳۹۸همزمان با میلادامام علی(ع) شروع شده و تا بیست و یکم فروردین ماه مصادف با میلاد امام زمان(عج) ادامه می یابد و به ۱۰نفر از برگزیدگان جشنواره لوح سپاس، تندیس جشنواره و هدایای ارزنده تعلق می گیرد.


پنجشنبه 15 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان به‌دلیل گروه سنی خاصی که مخاطبان هدف آنها هستند از حساسیت زیادی برخوردارند؛ از همین رو هرازگاهی شاهد برپایی جشنواره‌ها و حتی ارائه فهرست‌های مختلفی برای معرفی آثار برگزیده به خانواده‌ها هستیم. اقداماتی که از جمله آنها می‌توان به معرفی فهرست کتاب‌های استاندارد این حوزه از سوی تشکل‌هایی همچون شورای کتاب کودک اشاره کرد؛ در همین زمینه از سال 1399 شاهد برپایی جایزه‌ای با عنوان «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» به دبیری مصطفی رحماندوست هستیم.
جای خالی کتاب خوب تألیفی
آغاز برپایی این جایزه از بهار پیش رو خواهد بود؛ هرچند که این نخستین برنامه‌ای نیست که با چنین محوری از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. محمدرضا زمردیان، معاون فرهنگی کانون که ریاست شورای سیاستگذاری این جایزه را هم برعهده دارد با ذکر توضیحات بیشتری درباره ضرورت برپایی چنین رویدادهایی به «ایران» گفت:«حوزه کتاب، بویژه با تأکید بر گروه سنی کودک و نوجوان از مهم‌ترین بخش‌های فرهنگی‌مان به‌شمار می‌آید؛ ضرورت این مسأله بویژه در شرایط نابسامان امروز بازار کتابمان بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.» این فعال فرهنگی ضمن تأکید بر اینکه وجود کتاب‌های ترجمه شده هم از ضروریات است چرا که فرصتی برای آشنایی با داشته‌های نویسندگان دیگر نقاط جهان را فراهم می‌کند ادامه داد:«وجود همزمان کتاب‌های تألیفی و ترجمه شده از ضروریات بازار نشر است، اما نکته‌ای که این روزها باعث نگرانی شده سیطره ترجمه بر تألیف است. امروز جای خالی کتاب‌های خوب و برخوردار از استانداردها در آثار تألیفی احساس می‌شود.»
او معتقد است که با برپایی چنین رویدادهایی و معرفی آثار برتر می‌توان همزمان به دو هدف دست یافت؛ نخست، مطلع کردن خانواده‌ها از کتاب‌های خوب و دوم، تشویق نویسندگان جوان به تألیف آثار ارزشمند. زمردیان افزود: «با وجود آنکه زمان چندانی از اعلام عمومی فراخوان حضور در این جایزه نمی‌گذرد اما شاهد استقبال خوب ناشران و اهالی کتاب هستیم.»
نگاه‌های حزبی جایی در این جایزه ندارد
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خطاب به اهالی نشر و نویسندگان تأکید کرد این جایزه به دور از هر نگاهی حزبی برگزار می‌شود و حتی بحث ناشران هم تفاوتی میان ناشران دولتی و خصوصی قائل نخواهد شد.
زمردیان در پاسخ به اینکه چرا این جایزه عنوان ماه و سال دارد توضیح داد:«بخشی از جایزه به شکل فصلی با معرفی فهرست آثار برگزیده برگزار خواهد شد؛ بهار سال آتی نخستین دوره برپا می‌شود. در پایان هر سال هم از میان آثار منتخب فصلی داوری نهایی انجام شده و نتیجه اعلام می‌شود. مهم‌ترین هدفی که از برپایی این جایزه دنبال می‌شود کمک به خانواده در خرید آثار مناسب فرزندانشان است.»
در مرحله نخست داوری‌ها داوران به بررسی آثار منتشر شده در سال 1398 می‌پردازند. به گفته زمردیان شورای سیاستگذاری این جایزه تمهیداتی هم برای علاقه‌مندانی اندیشیده که تا به امروز موفق به انتشار آثار خود نشده‌اند. او در همین رابطه تأکید کرد:«بخشی از این جایزه هم به نویسندگانی تعلق دارد که آثار شاخصی نوشته‌اند اما موفق به انتشار آنها نشده‌اند، به این افراد هم در انتشار نوشته هایشان کمک خواهیم کرد.»
البته این جایزه تنها به ادبیات داستانی تعلق ندارد، حوزه شعر هم دیگر بخشی است که در فراخوان از آن صحبت شده است. او ادامه داد:«با وجود ضعفی که متوجه بازار نشر کتاب‌های این حوزه شده اما نباید فراموش کرد که در میان آثار تألیفی‌مان هم کم نیستند آثاری که حتی فراتر از مرزهای کشورمان و در سطح بین‌المللی درخشیده‌اند. نه تنها کانون، بلکه دیگر تشکل‌ها و ارگان‌هایی که کاری در این زمینه از عهده‌شان ساخته است باید تلاش کنند تا اوضاع بهبود پیدا کند.»
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن دعوت از اهالی نشر از همه تشکل و سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند هم درخواست کرد که در برپایی هرچه هدفمندتر این جایزه به کانون پرورشی کمک کنند. او در پایان گفته‌هایش به اهالی کتاب اطمینان خاطر داد که متولیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا حدی که بودجه آنان اجازه بدهد به نویسندگان در ترجمه و انتشار کتاب‌های برگزیده در کشورهای دیگر هم کمک خواهند کرد.

مریم شهبازی
خبرنگار


پنجشنبه 15 اسفند 1398
ادامه مطلب
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، سید ناصر اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از انتشار فراخوان برگزاری جشنواره مطبوعات شمالغرب به میزبانی اردبیل خبر داد و گفت: استان اردبیل دومین میزبانی خود را در پنجمین جشنواره مطبوعات شمالغرب کشور تجربه می کند و این جشنواره با اهداف افزایش سواد رسانه‌ای در استان برگزار میگردد.وی افزود: این دوره از جشنواره در سه بخش اصلی، ویژه و جنبی با شرکت نشریات محلی و سراسری، خبرگزاری ها و پایگاههای خبری شمالغرب کشور برگزار خواهد شد که امیدواریم دستاوردهای خوبی را برای استان به همراه داشته باشد.وی اظهار داشت: بخش اصلی در محورهای سرمقاله، یادداشت، گزارش، مصاحبه، تیتر، خبر، عکس(تک عکس، گزارش خبری) و صفحه آرایی و بخش ویژه در محور فرهنگ ایثار و شهادت با محوریت سردار قاسم سلیمانی و گام دوم انقلاب و همچنین بخش جنبی در محور مدیریت شهری(شهر انسان محور) برگزار خواهد شد.سید ناصر اسحاقی بیان کرد: این دوره از جشنواره با حضور استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان و اردبیل است. لازم به ذکر است نحوه ارسال آثار با ثبت نام در سامانه جشنواره به آدرس pressfestival.ir و بارگزاری اثر در سامانه جشنواره است و مهلت ارسال آثار تا تاریخ ۹۹/۳/۱۵ خواهد بود. همچنین آثار منتشره در مطبوعات، خبرگزاری ها، پایگاههای خبری و نشریات سراسری از تاریخ ۹۸/۷/۱  تا ۹۹/۲/۳۱ داوری خواهد شد.

پنجشنبه 15 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

برگزیدگان نهایی جایزه پِن آمریکا ۲۰۲۰ در شاخه‌های نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه، بهترین کتاب آزاد، بهترین اثر ترجمه شده، مقاله‌نویسی و زندگی‌نامه معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، جایزه ۷۵ هزار دلاری «پِن جین آستن» که به اثر تأثیرگذار و اصیلی که در سال گذشته به چاپ رسیده باشد، اهدا می‌شود، امسال به رمان «جایی که دلایل تمام می‌شوند» نوشته «یی‌یون لی» رسید.

در بخش نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه این جایزه ادبی که به نام «رابرت ورث بینگهام» نامگذاری شده است، «میمی لوک» برای خلق مجموعه داستان‌های کوتاه «نام خانوادگی او» به عنوان برنده این جایزه ۲۵ هزار دلاری برگزیده شد.

جایزه کتاب آزاد که به برترین اثر یک نویسنده رنگین‌پوست اهدا می‌شود نیز  به «قبری روی دیوار» اثر «برندن شیمودا» اختصاص یافت.

همچنین جایزه ۳ هزار دلاری برترین اثر ترجمه شده این رقابت ادبی به «۱۰ عشق نیشینو» نوشته «هیرومی کواکامی» نویسنده ژاپنی رسید. «کواکامی» برای کسب این جایزه ادبی با «اولگا توکارچوک» نویسنده برنده نوبل ادبیات به رقابت پرداخت. «توکارچوک» برای رمان «استخوان‌های مرده را شخم بزن» به فهرست نامزدهای نهایی بخش ترجمه جوایز پِن آمریکا راه یافته بود.

جایزه پِن برترین مقاله منتشرشده در سال ۲۰۱۹ نیز به «دبورا فلمینگ» برای مجموعه مقالات «احیای حیات وحش» رسید و کتاب «خواهران و شورشیان» نوشته «ژاکلین داد هال» نیز به عنوان برنده بخش زندگی‌نامه معرفی شد.

جایزه ۵۰ هزار دلاری «یک عمر دستاورد ادبیات بین‌الملل پِن»که هر ساله به یک نویسنده در قید حیات اهدا می‌شود، امسال به «مارلین نوربسه فیلیپ» شاعر، رمان‌نویس، نمایش‌نامه نویس‌، مقاله‌نویس و نویسنده داستان کوتاه کانادایی اهدا شد.

برگزیده نهایی جایزه پِن برترین رمان نخست یک نویسنده که به اسم «ارنست همینگوی» نام‌گذاری شده است، پنجم آوریل ۲۰۲۰ مشخص خواهد شد.


پنجشنبه 15 اسفند 1398
ادامه مطلب

در كنار تعطیلی مراكز فرهنگی هنری در كشورمان، به‌خاطر شیوع كرونا، آستان قدس رضوی هم 50 كتابخانه وابسته به خود در سراسر كشور را تعطیل و اعلام كرده این تعطیلی تا پایان هفته جاری همچنان ادامه خواهد داشت. به گفته مسؤول مربوط در سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، اما فعالیت كتابخانه دیجیتال آستان قدس همچون گذشته از طریق پایگاه https://digital.aqr.ir ادامه خواهد یافت.


چهارشنبه 14 اسفند 1398
ادامه مطلب
دوشنبه 12 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
شنبه 10 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان
چهارشنبه 07 اسفند 1398
ادامه مطلب

دبیر شورای سیاست‌گذاری و سخنگوی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تغییر زمان برگزاری این رویداد فرهنگی خبر داد و گفت: با مصوبه شورای سیاست‎گذاری، سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پی اعلام بررسی تعویق زمان برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، ایوب دهقانکار گفت: با عنایت به این‌که هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ایجاد فضایی آرام و دلنشین، محیطی فرهنگی برای دوستداران و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی و از سوی دیگر تقویت چرخه اقتصادی نشر کشور است، با لحاظ شرایط فعلی جامعه، شورای سیاست‎گذاری تاریخ ۲۶ فروردین ۹۹ را برای اجرای بهینه نمایشگاه کتاب مناسب ندانست و براساس مصوبه شورا، زمان برپایی سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شد.
 
سخنگوی سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران افزود: با درنظر گرفتن مختصات نمایشگاه کتاب تهران، جمعیت میلیونی بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان، حضور ناشران و مهمانان خارجی و  توجه به این اصل که هدف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپایی این نمایشگاه در فضایی به‌دور از هرگونه نگرانی و کمک به توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و رونق کتاب‌خوانی در جامعه است، برگزاری آن در ابتدای سال جدید برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده مناسب نیست.
 
او در خصوص اعلام تاریخ دقیق زمان برپایی نمایشگاه نیز گفت: شورای سیاست‌گذاری در جلسات آتی در این‌باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.
 
مشاور اجرایی معاونت فرهنگی در پایان با اشاره به همکاری و مشارکت ده‌ها سازمان و نهاد در برپایی نمایشگاه کتاب تهران گفت: به‌رغم آغاز شدن فعالیت‌های اجرایی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از هفته‌های پیش، این معاونت در اقدامات آتی خود تابع تصمیمات وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های تخصصی ذی‌ربط خواهد بود.


چهارشنبه 07 اسفند 1398
ادامه مطلب

اداره کل مطبوعـات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشـاد اسـلامی اعلام کرد: فهرست سهمیه کاغذ نشریات کشـور نهایی و بـرای توزیع در اختیار شـرکت های مربوطه قرار گرفت. در این اطلاعیه آماده اسـت: با توجه به بررسـی کارشناسـی درخواست هایی که از سوی مدیران نشریات به ایـن اداره کل واصل شـده و همچنین میـزان کاغذ موجود، فهرسـت نهایی سـهمیه کاغذ نشـریات به میزان ۴۷۳تن، آمـاده و بـرای توزیـع در اختیـار شـرکت های مربوطـه قرار گرفت براین اسـاس مدیران مسـئول نشـریات مـی توانند با مراجعه به حسـاب کاربری خود در سـامانه جامع رسـانه های کشـور از میـزان و نحوه دریافت کاغذ تخصیص یافته مطلع شوند.توزیع کاغذ تخصیصی روزنامه ها درروزهای آتی از ابتـدای سـال 9۸تاکنـون، 1۲هـزار و پانصدتـن کاغـذ با قیمـت مصـوب و ارز دولتـی میـان نشـریات و روزنامه های کشـور توزیع شـده اسـت. همچنین یک نوبت کاغذ دیگر تـا پایان سـال میـان نشـریات و روزنامه هـا توزیع خواهد شـد.


روزنامه مهد تمدن، شماره 996


سه شنبه 06 اسفند 1398
ادامه مطلب

مدیرکل فرهنگ و ارشـاد اسامی آذربایجان غربی گفت:هفدهمین نمایشـگاه کتـاب ارومیه در بـازه زمانی ۱۱تا ۱۵اسـفند مـاه بـا حضـور بیش از 4۰۰ناشـر کشـوری برگـزار می شـود که تعداد این ناشـران نسـبت به سـال گذشـته ۵۵درصد افزایش داشـته اسـت. حجت الاسـلام والمسـلمین ناصر خدایاری با بیان اینکه در حاشـیه این نمایشـگاه بن کارت هایـی با تخفیف ۲۰ درصـدی ارائه می شـود، عنـوان کرد: علاوه بـر این بن ها، ناشـران نیز تخفیف ۱۰درصدی برای خریـداران در نظر گرفته انـد کـه در مجمـوع در نمایشـگاه کتـاب ارومیـه تخفیـف 3۰درصدی به مشـتریان داده می شـود. وی با بیان اینکه نمایشـگاه کتاب یکی از رویدادهای روتین هر ساله در ارومیه است، ادامه داد: امسال با برنامه ریزی هایی سـعی شـده اسـت تا اسـتقبال از این نمایشـگاه افزایش یافته و همچنین فروش کتاب رشد قابل توجهی داشته باشـد. وی با بیان اینکه در کنار نمایشـگاه کتاب ارومیه نمایشـگاه مطبوعات، خبرگزاری هـا و پایگاه های خبری نیـز برپا خواهد بـود، افـزود: همزمانی این دو نمایشـگاه فرصـت بی نظیـری را فراهـم می کنـد کـه ایـن موضوع افزایش اطلاع رسـانی رویدادهای این نمایشگاه و افزایش تعداد بازدیدکننـدگان را به همراه خواهد داشـت. خدایـاری بـا اشـاره بـه اینکـه چندیـن سـال بـوده کـه نمایشـگاه مطبوعـات بنا بـه دایلـی در آذربایجان غربی برگزار نمی شـد، افزود: امسـال با تمهیداتی مقرر شد این دو نمایشگاه همزمان برگزار شوند و امید است همزمانی این دو نمایشـگاه نتایج مثبتی را داشـته باشـد.


روزنامه مهد تمدن، صفحه8، شماره 992


شنبه 03 اسفند 1398
ادامه مطلب

مدیـرکل کانـون پـرورش فکـری کـودکان و نوجوانـان آذربایجان شـرقی به تولیـد ۱۰عنوان نمایش عروسـکی در سـال ۹۸اشـاره کرد و گفت: این نمایش ها هم اکنون آمـاده اجرا روی صحنه برای تمامی علاقمنـدان بوده و از ابتدای بهمن ماه در سـالن سینمای مجتمع کانون تبریز آغاز شـده است. علـی بینش گزارشـی از اقدامات کانـون در حوزه کاهش آسـیب های اجتماعـی و مناطق محروم و حاشیه نشـین ارائـه کـرد.وی بابیـان اهمیـت برنامه ریـزی و اجـرای فعالیـت ویـژه و تخصصـی بـرای مخاطبـان کـودک و نوجـوان در زمینـه مقابلـه با آسـیب های اجتماعـی، این گـروه از مخاطبـان را آسـیب پذیرترین قشـر جامعـه در مقابـل این آسـیب ها عنوان کـرد و در عین حـال افزود: بزرگسـالان و متولیـان امـر باید صدای کودکان باشـند و بتوانند مسـئولیت محافظت از آنان در مقابل آسیب های اجتماعـی را بـه خوبی ایفـا کنند. بینـش بـا اشـاره بـه اجـرای طـرح امـداد فرهنگـی در مناطـق زلزله زده آذربایجان شـرقی یادآور شـد: بـا اجرای ایـن طـرح کـه در حال حاضر نیـز ادامه دارد بسـته های فرهنگـی شـامل لوازم التحریـر و نیـز اسـباب بازی های فکـری در بیـن کـودکان و نوجـوان ایـن مناطـق توزیع شـده اسـت. وی حضـور کتابخانه هـای سـیار کانـون در مناطق زلزلـه زده با همکاری اسـتان های آذربایجان غربی و اردبیـل را از دیگـر اقدامات طرح امـداد فرهنگی عنوان و در عیـن حـال متذکـر شـد: در حال حاضر نیـز اجرای طـرح امداد فرهنگی با راه انـدازی و تجهیز کتابخانه های مدارس روسـتائی شهرسـتان سـراب ادامـه دارد.


روزنامه مهد تمدن، صفحه 3، شماره992


پنجشنبه 01 اسفند 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : مهرداد شبان

نشریه علمی پژوهشی ایفلا، سومین شماره خود در سال 2019 را با عنوان" اطلاعات بهداشتی شیوه زندگی افراد را متحول می کند" به موضوع اطلاعات بهداشتی و سواد سلامت اختصاص داده است. در مقدمه این شماره که توسط بخش کتابخانه های حوزه سلامت و علوم زیستی ایفلا (HBS) تهیه شده است، در مورد این بخش و اهداف آن چنین می خوانیم:

بخش HBS صدای ایفلا درباره کتابخانه ها و اطلاعات در حوزه سلامت و علوم زیستی است. در واقع این بخش به عنوان یک انجمن کتابخانه های تخصصی، با همه جنبه های مربوط به مدیریت اطلاعات و خدمات در حوزه سلامت و علوم زیستی سروکار دارد. اهداف این بخش شامل موارد زیر می شود:   

· پیاده سازی و  پشتیبانی از مدیریت و ارائه بهتر اطلاعات پزشکی به پزشکان، پژوهشگران و سایر دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت

· تسهیل توسعه و به کارگیری فناوری های جدید مرتبط با کتابخانه های پزشکی

· حمایت از نسل آتی متخصصان اطلاعات سلامت

· تقویت و ایجاد همکاری بین بخش HBS ایفلا با کتابخانه ها، سازمان ها و انجمن های مرتبط در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی

بر اساس اهداف فوق ذکر، این شماره از نشریه دارای 7 مقاله پژوهشی است که همگی بر نقش تحول آفرین اطلاعات در حوزه بهداشت و درمان تاکید کرده اند که عناوین این مقالات به ترتیب زیر می باشد:

1. متحول ساختن زندگی ها: مبارزه با نابرابری در سلامت دیجیتال

2. به سوی روش های نوین در ارزیابی تاثیر مجلات پزشکی محلی: فراخوانی برای تغییر

3آگاهی نسبت به سواد سلامت و ظرفیت سازی برای آن: حال و آینده

4. اهمیت کتابخانه های عمومی در آموزش سواد سلامت: مطالعه موردی در مورد بیماران دیابتی

5. خدمات اطلاع رسانی پزشکی: بررسی میزان آگاهی زنان در مورد غربالگری سرطان دهانه رحم در نیجریه

6. توسعه نشر علمی از طریق پایگاه های دسترسی آزاد در حوزه زیست پزشکی: رویکردی بر اساس مدیریت دانش

7. نقش کتابخانه دانشگاهی در برپایی رویدادها و گردهمایی های فراگیر در حوزه بهداشت و سلامت: یک مطالعه موردی همراه با فرایندهای تفکر- طراحی

شما می توانید از لینک زیر به نسخه الکترونیکی این شماره از نشریه و متن کامل مقالات دسترسی داشته باشید:

https://www.ifla.org/files/assets/hq/publications/ifla-journal/ifla-journal-45-3_2019.pdf


دوشنبه 11 آذر 1398
ادامه مطلب
👈نویسنده : ملیحه باغبان

به گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، بابک صفری طراح پوستر هفته کتاب درباره طراحی این اثر گفت: پوستر هفته کتاب را بر اساس شعار هفته کتاب «حال خوش خواندن» طراحی کردم.

وی درخصوص المان‌های موجود در اثر اظهار کرد: طرح پوستر هفته کتاب بر اساس هویت ذاتی و تصویر ظاهری پرنده بود. در این اثر بال‌های پرنده به ورق‌های کتاب تبدیل شده که تداعی‌گر پیشرفت و اوج انسان برای زندگی بهتر است. برای این مقصود انسان به همراهی با سواد و کمال‌گرا نیاز دارد و من برای تثبیت این مفهوم در ذهن مخاطب، بال‌های پرنده را به کتاب تبدیل کردم تا این حس را در مخاطبان هفته کتاب بوجود بیاوریم و کتاب، بالی برای پرواز انسان در رسیدن به کمال باشد.

صفری ادامه داد: رنگ آبی فیروزه‌ای در این اثر تداعی کننده آرامش و رهایی است و البته این رنگ نمادی از سنت اصیل ایرانیان نیز محسوب می شود. در این اثر المانی از پرواز و نغمه‌سرایی است که می‌تواند محتوای ذهنی خود را به‌صورت آواگونه به مخاطب منتقل کند.

وی در پایان یادآور شد: این پوستر، یک طرح آرمان‌گرا است، زیرا سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است و این پوستر، یک طرح آرمانی برای رشد فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه است. با طراحی این پوستر سعی کردم حس و حال شعار هفته کتاب «حال خوش خواندن» را در مردم ایجاد کنم، زیرا کتابخوانی می‌تواند راهی برای حال خوش مردم باشد.

پوستر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در دومین نشست اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب با حضور نیکنام حسینی‌پور دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب رونمایی شد.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.


یکشنبه 19 آبان 1398
ادامه مطلب

پهبادها، هواپیماهای بدون سرنشینی هستند که قابل هدایت از راه دور بوده و به مقاصد مختلفی از قبیل  تصویر برداری هوایی و کاربردهای نظامی و اطلاعاتی مورد استفاده قرار می گیرند. فابلیت های منحصر به فرد پهبادها باعث ترغیب شرکت های مختلف برای استفاده از آنها شده است. در این راستا اخیرا شرکت آمازون برای تسریع روند تحویل کالا به مشتری، از پهباد جدید خود به اسم prime air  رونمایی کرده است که قادر است همانند یک هلیکوپتر به صورت عمودی از زمین بلند شده و فرود بیاید و در طول پرواز، مانند یک هواپیما حرکت کند.

پیش بینی می شود شبیه همین تکنولوژی در آینده نزدیک در کتابخانه ها نیز برای تحویل کتاب و منابع اطلاعاتی  به مشتریان استفاده شود. کما اینکه به تازگی شرکت Flirtey که در زمینه تحویل کالا با پهباد فعالیت دارد، با یک سرویس اجاره کتاب، برای ایجاد سرویس تحویل کتاب های درسی همکاری کرده است. سیستم مذکور از پهبادها برای تحویل کتاب های درسی استفاده می کند. نکته جالب در طراحی این پهبادها این است که می توانند مشتری را با مکان یابی تلفن همراه او پیدا کنند؛ در نتیجه نیازی به ارائه آدرس ثابت توسط مشتری نمی باشد.


جمعه 17 آبان 1398
ادامه مطلب

انجمن خیرین کتابخانه ساز آذربایجان شرقی، سازمانی مردم نهاد است که با اهداف جذب انواع سرمایه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، جلب اعتماد و مشارکت مردم خیر خواه استان و بهره گیری از کمک های مالی آنان در راستای ساخت، توسعه و تجهیز و بازسازی کتابخانه های عمومی استان پا به عرصه وجود نهاده است.

این انجمن در تاریخ 1393/8/20 توسط تنی چند از فرهیختگان و صاحب نظران استان تاسیس شد تا با نظارت بر حسن اجرای اهداف شرعی و قانونی شخصیت های خیر حقیقی و حقوقی، منشا خیرات و برکات فراوان فرهنگی گردد.

برخی از اهداف انجمن به شرح زیر است:

● نظارت بر حسن اجرای اهداف شرعی و قانونی خیرین

● تشویق و ترغیب جامعه به کتابخوانی، تقویت گرایش مطالعه و چاپ کتاب های مفید

● اهدای زمین و ساختمان

● اهدای کتاب به کتابخانه ها و احداث ساختمان کتابخانه

● ایجاد زمینه های مناسب  جهت حمایت فرهنگی، اجتماعی و درمانی از خیرین و نیکوکاران کتابخانه ساز و نویسندگان

راهبردهای انجمن در رسیدن به اهداف مذکور:

1) جلب مشارکت و بهره گیری از کمک های خیرین در جهت ساخت و توسعه کتابخانه های عمومی و اهداف انجمن

2) کمک به بازسازی، نوسازی، تجهیز و نگهداری کتابخانه های عمومی

3) کمک به تامین منابع مالی مورد نیاز برای اداره و توسعه کتابخانه های عمومی

4) دعوت از خیرین در زمینه های فرهنگی و اجتماعی و ارتباط مستمر و مداوم با آنها و بستر سازی برای افزایش خدمات و حمایت از آنها

5) نظارت بر حسن اجرا و حصول اهداف شرعی و قانونی خیرین مطابق توافقات فی مابین در طول حیات و زنده نگهداشتن نام و یاد آنها بعد از فوت خیر و عمل به وصایای آنها تا جایی که مقدور باشد

6) برنامه ریزی به منظور تشویق جوانان به مطالعه و نیز تقدیر از خدمات خیرین با بهره گیری از رسانه ها و بالاخص رسانه ملی  

7) ارتباط با نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای تحقق اهداف و اعمال نظارت کاربردی در ساخت و تجهیز و توسعه کتابخانه ها

8) کمک به انتشار و چاپ کتاب های مفید و مورد علاقه مردم مخصوصا قشر جوان و همچنین اهدای کتاب به کتابخانه ها

برنامه های تحقق یافته

در راستای توسعه و احداث کتابخانه های عمومی استان تاکنون 9 قطعه زمین شهری به متراژ 26793 متر مربع در 9 شهر استان و 24 قطعه زمین روستایی به متراژ 17827 متر مربع از طریق خیرین، نهادها و موسسات غیر دولتی اهدا گردیده است. همچنین 7  باب کتابخانه عمومی به بهره برداری کامل رسیده و 7 باب دیگر درحال احداث است.

انجمن در زمینه های زیر دعوت به مشارکت و همکاری می نماید:

● اهدای زمین

● احداث ساختمان کتابخانه

● اهدای کتاب

● اهدای کمک های نقدی

● تامین تجهیزات کتابخانه ای

خیرین محترم و علاقمندان به مشارکت در امور خیر، می توانند با اداره کل کتابخانه های عمومی استان و اداره امور همکاری ها تماس حاصل فرمایند.

نشانی و شماره تماس انجمن خیرین کتابخانه ساز استان آذربایجان شرقی

تبریز، خیابان آزادی، چهار راه لاله، ساختمان کتابخانه مرکزی

شماره تماس: 34406483-041  


سه شنبه 07 آبان 1398
ادامه مطلب

نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، مهمترین رویداد فرهنگی استان آذربایجان شرقی است که اواخر مهر و اوایل آبان ماه هر سال در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می شود. در کنار برپایی غرفه های کتاب توسط ناشران داخلی و خارجی، برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از قبیل نشست‌های تخصصی نقد و بررسی کتاب، ایستگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی، مسابقات کتاب‌خوانی و کارگاه های آموزشی، حال و هوای دیگری به این نمایشگاه می بخشد.

امسال شهر تبریز از 29 مهر لغایت 4 آبان شاهد برگزاری هفدهمین دوره این نمایشگاه بود. مراسم افتتاحیه روز 29 مهر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنرانی جمعی از مقامات استانی برگزار شد. محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در این مراسم اظهار داشت: افتخار می‌کنیم که این رویداد باشکوه را در شهری برگزار می‌کنیم که خاستگاه صنعت چاپ و نشر در کشور بوده است.

همچنین در این مراسم برگزیدگان نخستین دوره کتاب سال آذربایجان شرقی معرفی شدند. نویسندگان 7 عنوان کتاب به عنوان کتاب برتر و 14 عنوان کتاب به عنوان طرح شایسته مورد تقدیر قرار گرفتند.

 شایان ذکر هست که همزمان با هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز، دهمین دوره نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری آذربایجان‌شرقی در 120 غرفه‌ و نیز هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال با 15 هزار عنوان در سالن شهریار نمایشگاه بین المللی تبریز دایر شده بود.

برگزاری بیش از 50 برنامه فرهنگی و هنری از نکات قابل توجه هفدهمین نمایشگاه بین المللی بود که در سالن استاد شهریار نمایشگاه بین‌المللی تبریز صورت پذیرفت. ازجمله این برنامه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: برگزاری کارگاه آموزش داستان نویسی برای کودکان و نوجوانان، نشست عصر شعر نیمکت، ایستگاه های نقاشی و انیمیشن برای کودکان، نشست تخصصی آسیب شناسی حوزه کتاب و کتاب خوانی، کارگاه آموزشی سوژه یابی برای نمایش نامه و داستان نویسی، نشست تخصصی مدیریت آسیب های اجتماعی و نشست با عنوان شناخت شخصیت های داستانی کودکان.

 یکی از ابتکارات صورت گرفته در هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز رونمایی از دستگاه بازآفرینی شده چاپ باسمه‌ای بود. در توضیحات ارائه شده در مورد این دستگاه چنین می خوانیم:" دستگاه چاپ فشار یا باسمه‌ای با فشار حروف یا کلیشه مرکب اندودشده بر سطح کاغذ عمل چاپ را انجام می‌دهد. نخستین چایخانه در ایران که اقدام به چاپ کتاب با حروف فارسی کرد، به دستور عباس میرزا و به همت میرزا زین‌العابدین تبریزی در شهر تبریز دایر شد؛ رساله جهادیه تالیف میرزا عیسی قایم مقام به عنوان نخستین کتاب چاپ سربی در سال ۱۲۳۳ قمری است."

گفتنی است که در این دوره از نمایشگاه، 900 ناشر داخلی با 150 هزار عنوان کتاب و 50 ناشر خارجی با 25 هزار عنوان حضور داشتند که در این بین 80 ناشر نیز از خود استان آذربایجان شرقی بودند. تعداد بازدید کنندگان هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز نزدیک به یک میلیون نفر و میزان عرضه بن کتاب نیز 1.8 میلیارد تومان تخمین زده می شود.

آمار و ارقام برگرفته از سایت رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

https://tabriz.farhang.gov.ir


یکشنبه 05 آبان 1398
ادامه مطلب

نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت، بزرگترین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ و نشر است که هر ساله در ماه اکتبر ( اواخر مهر ماه) به مدت 5 روز برگزار می شود. گرچه این نمایشگاه به طور رسمی درسال 1949 با 205 غرفه از ناشران آلمانی اغاز شد ولی تاریخ آن به خیلی قبل تر و به قرن 15 میلادی بر می گردد زمانی که گوتنبرگ در چند کیلومتری فرانکفورت صنعت چاپ را اختراع کرد.

این نمایشگاه محلی است برای تجارت انواع محتواهای چاپی و الکترونیکی از کتاب های کودکان گرفته تا پایگاه های اطلاعاتی که در آن متخصصان و کارشناسان صنعت نشر، حوزه های فناوری اطلاعات و چند رسانه ای از قبیل فیلم و بازی های رایانه ای گردهم آمده و ضمن بازاریابی محصولات و عقد قراردادهای تجاری، به بحث و گفتگو در مورد موضوع های مختلف و مسائل مربوط به این حوزه ها می پردازند. در سه روز اول نمایشگاه تنها کارشناسان و اهل نشر اجازه بازدید از نمایشگاه را دارند و 2 روز بعدی برای بازدید عموم اختصاص داده شده است. 

امسال فرانکفورت آلمان شاهد برگزاری 71 امین دوره از این نمایشگاه بود. در ادامه، گزارش مختصری از آمار و ارقام مربوط به نمایشگاه و همچنین اهم رویدادهای برگزار شده در این دوره ارائه شده است. 

● 71 امین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ما بین روزهای 16-20 اکتبر (24-28) مهر امسال برگزار شد. 

● تنوع، پایداری و تعامل سیاسی موضوعات اصلی این نمایشگاه بودند.  

● سخنان اولکا توکارچوک برنده جایزه نوبل ادبیات 2018 بر مراسم افتتاحیه حال و هوایی دیگری بخشید. او گفت :من به ادبیاتی اعتقاد دارم که باعث پیوند مردم با یکدیگر شده و آنچه مشترک است را نشان می دهد؛ علیرغم اختلاف در رنگ پوست، جنسیت یا هر چیز دیگری که به لحاظ فیزیکی ما را جدا می کند

 امسال 7،450 غرفه دار از 104 کشور جهان شرکت کرده بودند.

● تعداد بازدید کنندگان 302,267 بود که نسبت به سال قبل 5.5 درصد رشد نشان می دهد. 

● در این دوره تعدادی از فعالین در حوزه زنان مهمان نمایشگاه فرانکفورت بودند و به بیان دیدگاه های خود پیرامون مباحثی چون فمینیسم، جنبش های مدنی، پوپولیسم و دموکراسی پرداختند. 

● حدود 355 آژانس ادبی از 35 کشور در مرکز آژانس های ادبی این نمایشگاه حضور پیدا کرده بودند. طبق گزارش این آژانس ها، گرایش شدیدی نسبت به منابع غیر داستانی وجود داشت. 

 در مجموع 3750 بازدید کننده در کنفرانس ها، رویدادها و کارگاه های برگزار شده در بخش جدید نمایشگاه که میزبان رویداد دوسالانه B3 Biennial of the Moving Image بود، شرکت کردند. 

● بخش منابع دیداری و شنیداری یکی از شلوغ ترین بخش های نمایشگاه بود. شرکت معروف Netflix از 3 مجموعه تلوزیونی جدید خود که بر اساس رمان های مطرح ساخته شده اند رونمایی کرد.    

● کشور ایران همانند سال‌های گذشته  غرفه‌ای به متراژ ۱۹۰ مترمربع برپا کرده و با یک هزار و ۴۹۴ عنوان کتاب در این نمایشگاه حضور یافته بود. 

منبع: 

سایت رسمی نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت https://www.buchmesse.de/en 

 https://www.yjc.ir/ باشگاه خبرنگاران جوان 


سه شنبه 30 مهر 1398
ادامه مطلب

سایت ایفلا بخشی را با عنوان نقشه کتابخانه ها دارد که شما می توانید از طریق آن به آخرین آمار در رابطه با کتابخانه ها در سطح جهانی و منطقه ای و نیز آمار مربوط به هر کشوری که داده های آن در سایت ایفلا وجود دارد دسترسی پیدا کنید. این آمار شامل تعداد کتابخانه ها، تعداد کارمندان تمام وقت، تعداد کسانی که به صورت داوطلبانه در کتابخانه ها فعالیت می کنند، تعداد اعضای کتابخانه، میزان مراجعه به کتابخانه ،میزان امانت منابع فیزیکی، میزان امانت منابع الکترونیکی، تعداد کتابخانه های ملی، دانشگاهی و آموزشگاهی در هر کشور است.

تصویر زیر آمار مربوط به کتابخانه ها را در سطح جهانی و  قاره ها نشان می دهد. بر اساس آن در سطح جهان 2.5 میلیون کتابخانه وجود دارد که 377 هزار از این کتابخانه ها به اینترنت دسترسی دارند. همچنین 1 میلیون و 600 هزار کارمند تمام وقت و حدود 760 هزار نفر نیز به صورت داوطلبانه در این کتابخانه ها کار می کنند. تعداد کل اعضای کتابخانه های جهان 1 میلیارد و 138 میلیون نفر تخمین زده می شود و میزان کل مراجعه سالانه به کتابخانه ها 6 میلیارد و میزان کل امانت منابع فیزیکی نیز 9.5 میلیارد در سال برآورد شده است.

همچنین در مورد کشور ایران آمار زیر قابل دسترس است:

تعداد کل کتابخانه ها: 12994 باب

تعداد کل کارمندان تمام وقت: 7787 نفر

تعداد کل اعضای کتابخانه ها: 7.5 میلیون نفر

شما از طریق لینک زیر می توانید به بخش مربوطه در سایت ایفلا دسترسی پیدا کنید:

https://librarymap.ifla.org


پنجشنبه 03 مرداد 1398
ادامه مطلب

بیبلیو مترو خدمات رایگان امانت کتاب در مترو (مادرید) است. اتاقک های آن در برخی از ایستگاه های مترو نصب شده ,که دارای بیش از 1300 عنوان مختلف هستند.

عناوین را می توان در صفحه های لمسی نصب شده در کتابفروشی ها و در کاتالوگ ها مشاهده کرد, به صورت دوره ای آخرین خبرهای مهم به این مجموعه افزوده می شود. هر شخص می تواند تا سه کتاب را به امانت بگیرد و بازگشت کتاب ها می تواند در هر کتابخانه ای از این شبکه اتاقکی انجام شود.

لینک منبع


یکشنبه 05 اسفند 1397
ادامه مطلب
انجمن علمی: سازمانی است که برای ترویج  یک رشته یا حرفه علمی یا یک گروهی از رشته ها و حرفه های مرتبط  برپا شده است. عضویت در انجمن علمی ممکن است برای عموم آزاد باشد، ممکن است افراد در صورت داشتن برخی صلاحیت ها انتخاب شوند، ممکن است اعضای انتخاب شده افتخاری باشند یا توسط انتخابات میان دیگر اعضای انجمن برگزیده شوند.انجمن های علمی معمولا سازمان های غیرانتفاعی می باشند. فعالیت های انجمن های علمی به طور معمول عبارتند از برگزاری کنفرانس ها به طور منظم برای ارائه و بحث در مورد نتایج تحقیقات جدید و چاپ و نشر یا حمایت از مجلات علمی در رشته های مربوطه. انجمن های علمی می توانند مربوط به یک ناحیه خاص مانند استان، کشور، قاره و یا جهانی باشند.
برگزاری نخستین کنگره متخصصان علوم اطلاعات
این کنگره در تاریخ 16 و 17 سال 1394 در کتابخانه ملی با همت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برگزار شد. دبیرعلمی این کنگره آقای دکتر ابراهیم افشار زنجانی و دبیر اجرایی نشست آقای ابراهیم عمرانی بودند.
دبیرعلمی کنگره اهداف برگزاری این نشست را به صورت زیر بیان کردند:
1. بازتاب دادن پیشرفتهای علمی در رشته علوم اطلاعات و دانش شناسی، بحث و تبادل نظر درباره وضعیت آن
2. گفتگو و تبادل نظر درباره مشکلات جامعه کتابداران و دانشجویان و فارغ التحصیلان
3. بازتاب دادن دستاوردهای علمی کتابداران در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی

آشنا شدن با مسائل عمومی کتابخانه ها و خدمات اطلاع رسانی کشور

5. هم اندیشی و مشاوره بین پژوهشگران، مدرسان، دانشجویان،
کتابداران و مدیران
شعار اصلی نخستین کنگره:
اطلاعات و جامعه: خدمات کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها برای توسعه ملی


تهیه و تنظیم: خانم ملیحه باویران، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه تبریز


دانلود پاورپوینت گزارش چهارمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات


شنبه 20 بهمن 1397
ادامه مطلباثر «مجتبی اژدری» از ایران


برای مشاهده ادامه کاریکاتورها، ادامه مطلب را ببینید.


دوشنبه 15 بهمن 1397
ادامه مطلب

بر خلاف آنچه که در ایران تصور می شود (مبنی بر اینکه موضوع کاهش استفاده از کتابخانه ها مختص به ایران و سایر کشورهای کمتر توسعه یافته است)، شاهد آن هستیم که حتی در کشورهای توسعه یافته اروپایی استفاده از کتابخانه های عمومی به شدت کاهش یافته است. همین امر موجب شده است که تعداد زیادی از کتابخانه های عمومی به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی و برای کاهش هزینه ها از سوی شهرداری ها و مسئولین بسته شوند .

به گزارش روزنامه گاردین (16 نوامبر 2018)، فقط در سال 2017 در کشور انگلستان نزدیک به 100 کتابخانه عمومی بسته شده است. و اخیرا هم شورای شهرستان ایسکس تصمیم گرفته است که 25 کتابخانه عمومی از مجموع 74 کتابخانه عمومی این شهرستان را تعطیل کند. دلیل این تصمیم هم عدم نیاز به این کتابخانه ها اعلام شده است. طبق گفته مسئولین شهرستان ایسکس در طی 10 سال یعنی از سال 2008 تعداد استفاده کنندگان کتابخانه ها 31 درصد و میزان کتاب های به امانت برده شده 52 درصد کمتر شده است. از سوی دیگر میزان استفاده از منابع الکترونیکی و خدمات آنلاین طی مدت مشابه بیش از دو برابر شده است.

برای مطالعه اصل خبر از روزنامه گاردین کلیک کنید.جمعه 09 آذر 1397
ادامه مطلب
👈نویسنده : nasrin

«حال خوش خواندن»، شعار بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

در حاشیه نشست خبری هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، از پوستر هفته کتاب نهاد کتابخانه های عمومی کشور رونمایی شد.

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، صبح روز ۱۴ آبان ماه 97، در نشست خبری هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، از برنامه ریزی منسجم و دقیق برای اجرای برنامه های هفته کتاب از 24 آبان تا اول آذر خبر داد و گفت: 16 هزار و 417 عنوان برنامه در استان ها، شهرها و روستاها طی این هفته برگزار می شود. گفتنی است در حاشیه این نشست خبری از پوستر هفته کتاب نهاد رونمایی شد.

این پوستر حاوی شعار «حال خوش خواندن»، شعار بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است که از میان تعدادی از طرح های ارسالی طراحان انتخاب شده است.


پنجشنبه 17 آبان 1397
ادامه مطلب