تهران (پانا) - ناسا اعلام کرد که یک سیارک در ماه آوریل از کنار زمین عبور خواهد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از اکسپرس، محققان ناسا که وظیفه ردیابی سیارک‌ها را دارند، می‌گویند که این سیارک در تاریخ ۲۹ آوریل(۱۰ اردیبهشت) از فاصله ۶.۲۹ میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.ناسا تخمین زده که این سیارک که "OR۲" نام دارد، با سرعت حدود ۸.۷ کیلومتر در ثانیه، در حال آمدن به سمت سیاره زمین است.

در نزدیک‌ترین فاصله این سیارک با زمین، این سنگ فضایی حدود ۰.۰۴۲۰۵ واحد نجومی نزدیک زمین خواهد شد. یک واحد نجومی، متوسط فاصله میان زمین و خورشید بوده و حدود ۱۴۹.۶ میلیون کیلومتر است. بنابراین سیارک "OR۲" در تاریخ ۲۹ آوریل به فاصله ۶.۲۹ میلیون کیلومتری از زمین خواهد رسید.

بنا به گزارش‌های انجمن سیاره‌شناسی، قطر این سیارک ۴.۱ کیلومتر است.ستاره‌شناسان می‌گویند احتمال اینکه چنین اجرام آسمانی به زمین برسند یک در ۵۰ هزار است و هر ۱۰۰ سال یک بار ممکن است رخ دهد. بنابراین احتما برخورد این سیارک با زمین بسیار کم است و جای نگرانی نیست.

"بروس بتز" از گروه بین‌المللی ستاره‌شناسان اظهار کرد، سیارک‌های کوچک با وسعت چند متری، اغلب اوقات در اتمسفر می‌سوزند و آسیب‌های کمی را ایجاد می‌کنند.وی ادامه داد، به عنوان مثال، شهاب‌سنگ "چلیابینسک" که حدود ۲۰ متر بود، در سال ۲۰۱۳ میلادی در بالای شهر چلیابینسک متلاشی گردید.

مجروحان این حادثه بالغ بر ۱۰۰۰ نفر اعلام گردید که بیشتر آن‌ها در اثر شکستن و خرد شدن پنجره‌ها دچار مصدومیت شده بودند. نور خیره‌کننده‌ای در اثر سوختن این جرم در آسمان پدید آمد که به اندازه‌ای روشن بود که بر شهر چلیابینسک سایه افکند.در سال ۲۰۱۸ میلادی، شورای ملی علوم فناوری آمریکا، پتانسیل‌های مخرب سیارک‌های بزرگ را در قالب یک گزارش ارائه داد.محققان می‌گویند که اجرام آسمانی بزرگتر از یک کیلومتر می‌توانند منجر به بروز آسیب‌هایی در مقیاس جهانی شوند.برای درک بهتر این موضوع باید اشاره کرد که محققان معتقدند، سیارکی که منجر به مرگ دایناسورها شده، حدود ۱۰ کیلومتر وسعت داشته است.


پنجشنبه 15 اسفند 1398
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش