پایگاه های مشابه یابی یا تشخیص سرقت علمی(Plagiarism Checker)، سامانه هایی هستند که متن یا فایل نوشته های علمی مثل مقاله یا پایان نامه را دریافت کرده و با جستجو در پایگاه مقالات و پایان نامه ها موارد مشابه و میزان تشابه آنها را نشان می دهند. در نتیجه  مشخص می شود مقاله یا پایان نامه مورد نظر چه مقدار از سایر منابع موجود استفاده کرده است. این ابزارها به ویژه برای اساتید راهنما و برگزار کنندگان همایش های علمی که دغدغه تشخیص اصالت پژوهش و موارد سرقت علمی را دارند بسیار مفید می باشد.

در حوزه زبان انگلیسی پایگاه ها و نرم افزارهای متعددی برای مشابه یابی آثار علمی وجود دارد. به عنوان نمونه  پايگاه اينترنتي  Turnitin  یکی از سامانه های معتبر در این زمینه است. در حوزه زبان فارسی هم  سامانه هایی برای مشابه یابی متون فارسی طراحی شده است که  معتبرین آنها  2 مورد می باشد که به ترتیب معرفی می شود . طرز کار با این سامانه ها به صورت فایل پی دی اف که به صورت تصویری می باشد برای هر سامانه ضمیمه شده است.


سامانه همانند جو ( وابسته به ایران داک) :

همانندجو با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها و دیگر مدارک علمی در ایرانداک و همچنین در وب، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه‌ی همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.
مجلس شورای اسلامی در تبصره نه قانون  پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی مصوب 31 مرداد 1396، کاربرد این سامانه را برای پروپوزال‌ها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌ها در حوزه‌های علمیه و همچنین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیردولتی کشور الزام کرده است.

آدرس سامانه : http://tik.irandoc.ac.ir/

دانلود راهنمای تصویری استفاده از سامانه همانند جو ( تهیه شده در دانشگاه صنعتی همدان)


سامانه سمیم نور ( وابسته به  پایگاه نورمگز):

سامانه مشابه‌یاب متون نور (سمیم نور) نخستین سامانه مشابه‌یابی متون به زبان فارسی است که ادامۀ  مجموعه پروژه های مبتنی بر داده کاوی  در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) طراحی و گسترش یافته است. این سامانه قادر است متون ارسالی کاربران خود را با هزاران صفحه از متون بانک های منابع خود و متون ارائه شده در پایگاه‌های مهم اینترنتی ارائه کننده منابع علوم اسلامی و انسانی مقایسه کند و گزارشی از میزان مشابهت آن‌ها به کاربر ارائه دهد.

آدرس سامانه: http://www.samimnoor.ir

دانلود راهنمای تصویری استفاده از سامانه سمیم نور ( تهیه شده در دانشگاه اصفهان)
چهارشنبه 23 آبان 1397
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش