تهران- ایرنا- با معرفی ۱۲ عنوان کتاب دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، خانواده‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان و گروه‌های مختلف سنی را در فراغت ناخوانده این روزها به حضور مجازی در این ضیافت کتابخوانی دعوت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام، به‌ویژه حضرت امام رضا علیه‌السلام و افزوده شدن منابع مرتبط با سیره حضرت امام هادی علیه‌السلام به عنوان بخش ویژه دهمین دوره، همزمان با ایام فرخنده دهه‌کرامت، برگزار می‌شود.

دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی علی‌رغم تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، نخستین گام‌های خود را با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برداشته و با توجه به تعطیلی مراکز پیش‌دبستانی، مدارس و دانشگاه‌های سراسر کشور امکان مشارکت در بخش‌های مختلف خود را در این بستر فراهم کرده است. خانواده‌ها و علاقه‌مندان گروه‌های مختلف سنی می‌توانند در این ایام با حضور در این جشنواره کتابخوانی، ضمن پر کردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح کیفی و کمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا(ع)، حضرت امام هادی(ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) ببرند. کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به محض بازگشایی آماده پذیرایی به صورت حضوری برای معرفی و فراهم کردن شرایط حضور در این جشنواره خواهند بود.

بر طبق روال دوره‌های گذشته، منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین(ع) به کتاب‌های هر دوره این جشنواره اضافه شده که بر این اساس منابع مرتبط با حضرت معصومه سلام‌ الله علیها در هفتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت احمدبن موسی شاهچراغ علیه‌ السلام در هشتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت ابن‌الرضا امام جواد علیه‌ السلام در نهمین دوره و کتاب‌هایی با موضوع حضرت امام هادی علیه‌السلام به عنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در نظر گرفته شده است.

منابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی


ادامه مطلبمنابع معرفی شده در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

در فراخوان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال معرفی شده که بر این اساس در رده کودک ۴ تا ۱۲ سال کتاب‌های گنبد خورشید نوشته معصومه مهری از انتشارات بنیاد امام رضا علیه‌السلام، زندگی حضرت معصومه سلام‌الله علیها نوشته سید محمد مهاجرانی از انتشارات کتابک و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب ده قصه از امام هادی علیه‌السلام برای بچه‌ها نوشته جعفر ابراهیمی از انتشارات قدیانی برای این رده سنی معرفی شده است.

در رده سنی نوجوان ۱۳ تا ۱۷ سال نیز آثاری با عناوین ستاره من: چهل قصه از زندگی امام رضا علیه‌السلام نوشته ناصر نادری از انتشارات به نشر، نشانه‌ها : قصه‌هایی از زندگی امام رضا علیه‌السلام نوشته ابراهیم حسن‌بیگی از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب مژده گل: داستان هایی از زندگی امام هادی علیه‌السلام نوشته محمود پوروهاب از انتشارات کتاب جمکران به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

همچنین در رده سنی جوان و بزرگسال ۱۸ سال به بالا شش کتاب امام رضا علیه‌السلام (تاریخ و سیره) نوشته محمد باقر پورامینی از انتشارات معارف، امام رضا علیه‌السلام و ایران نوشته سید حسین حر از انتشارات معارف، برمدار آفتاب: ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی نوشته محمدحسین پورامینی از انتشارات معارف، شاهچراغ علیه السلام نوشته جلیل عرفان‌منش ازدفتر پژوهش‌های فرهنگی و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب‌های خورشید رهنمای: پژوهشی در زندگانی و سیره امام هادی علیه‌السلام نوشته ابوالفضل هادی‌منش از انتشارات بهار دل‌ها و حکمت‌های نقوی: ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی علیه‌السلام نوشته جواد محدثی از انتشارات به‌نشر معرفی شده است.

بخش‌های دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

 این جشنواره در سه بخش فردی، گروهی، خانوادگ» و در دو بستر مکتوب و الکترونیک برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش، به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی، در دو شیوه مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند. برای شرکت در بخش الکترونیک به سایت مسابقات الکترونیک کتابخوانی  و یا سایت جشنواره رضوی مراجعه کنند.

در بخش فردی افراد علاقه‌مند می‌توانند متناسب با رده سنی خود و مطالعه کتاب‌ها در رشته‌های مختلف جشنواره از طریق یکی از دو شیوه مکتوب و یا الکترونیکی شرکت کنند. در بخش گروهی نیز افراد علاقه‌مند باید در هنگام مراجعه به سایت جشنواره، ضمن انتخاب بخش گروهی با انتخاب منابع معرفی شده و نوع فعالیت مورد نظر در مسابقه شرکت کنند؛ شرکت در این بخش فقط به صورت الکترونیکی است. همچنین اعضای خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به بخش خانوادگی سایت جشنواره، با انتخاب منابع معرفی شده در مسابقه شرکت کنند. شرکت در این بخش نیز تنها به صورت الکترونیکی میسر است.

مقررات شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

در بخش شرایط و مقررات این فراخوان آمده، شرکت در این جشنواره برای عموم علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر است و کاربران جهت شرکت در مسابقه باید یکی از قالب‌های فردی، گروهی و خانوادگی را انتخاب کنند. علاقه‌مندان می‌توانند هم در بخش فردی و هم گروهی البته با دو کتاب متفاوت در مسابقه شرکت کنند. ضمن اینکه شرکت همزمان در بخش الکترونیک و مکتوب از یک کتاب امکانپذیر نمی‌باشد. همچنین شرکت برای عموم کتابداران علاقه‌مند، تنها در بخش الکترونیک امکان‌پذیر است.

راهنمای شرکت در جشنواره برای بخش کودک (۴ تا ۱۲ سال/ متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴)

در این بخش کودکان می‌توانند در سه قالب نقاشی، فعالیت گروهی، پویش کتابخوان با توجه به شرایط زیر شرکت کنند و برای شرکت در قالب نقاشی می‌توانند تصویر را در سایت جشنواره بارگذاری کنند و یا برگه‌های نقاشی را از طریق مراجعه به یکی از کتابخانه‌های عمومی دریافت و پس از تکمیل به کتابخانه تحویل دهند. مسابقه‌ نقاشی در رده سنی کودک منوط به خواندن کتاب و ارائه تصویر متناسب با مفاهیم موجود در کتاب با ذکر صفحه مورد نظر است. همچنین کودکان در ترسیم نقاشی از تمامی ابزار از جمله مدادرنگی، آبرنگ، مداد شمعی و گواش می توانند استفاده کنند.

قالب فعالیت‌های گروهی از این جشنواره، ویژه کودکان ۹ تا ۱۲سال (متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹) است که علاقه‌مندان به فعالیت‌های گروهی شامل نمایش نامه ‌خوانی بازخوانی محتوای کتاب بر اساس شخصیت های داستان توسط افراد گروه، جمع‌خوانی خوانش گروهی کتاب، اجرای نمایش اجرای نمایش یا تئاتر بر اساس محتوای کتاب و روزنامه کتاب طراحی و ساخت روزنامه دیواری از محتوای کتاب تنها می‌توانند به صورت الکترونیک و با ضبط و ارسال فیلم از فعالیت خود که بیانگر محتوای کار باشد، در مسابقه شرکت کنند. گروه‌های علاقه‌مند در بخش فعالیت‌های گروهی باید بین ۲ تا ۵ نفر باشند و تصاویر ویدئویی حداکثر در ۷ دقیقه و حجم ۱۰۰ مگابایت، همراه با معرفی کامل اعضاء در سایت و درج نوع فعالیت ضبط و ارسال کنند. (تمامی موضوعات بخش گروهی باید مرتبط با موضوع جشنواره باشد.)

همچنین کودکان در بخش پویش کتابخوان نیز می‌توانند فیلم‌های معرفی، بازگوئی قصه یا خوانش بخش‌های جذاب کتاب را، در قالب پویش کتابخوان و بصورت فردی ارسال کنند. شرکت کنندگان باید توجه داشته باشند هنگام ضبط فایل‌های ویدئویی خود را معرفی کرده و نام کتاب و داستان یا صفحه مربوطه را ذکر کنند و فیلم‌ها در این قالب ترجیحاً به صورت عمودی ضبط و حداکثر در ۵ دقیقه و حجم۷۰ مگابایت در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال شود.

راهنمای شرکت در جشنواره برای بخش نوجوان (۱۳ تا ۱۷ سال / متولدین ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵)

علاقه‌مندان در بخش نوجوان نیز می‌توانند به چهار شیوه ترسیم نقاشی، چهار گزینه‌ای، فعالیت‌های گروهی و پویش کتابخوان در این جشنواره شرکت کنند. نوجوانان علاقه‌مند به بخش نقاشی می توانند از تمامی وسایل نقاشی استفاده کنند. مسابقه‌ نقاشی در رده نوجوان منوط به خواندن کتاب و ارائه تصویر متناسب با مفاهیم موجود در کتاب به همراه ذکر صفحه مورد نظر است. نوجوانان برای شرکت در این بخش می‌توانند یا تصویر نقاشی خود را در سایت بارگذاری کنند و یا برگه‌های نقاشی را از طریق مراجعه به یکی از کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور دریافت و پس از ترسیم به کتابخانه تحویل دهند. لازم به ذکر است در انتخاب آثار برتر در این بخش اولویت با تصاویری است که مشابه تصاویر کتاب نباشد.

در بخش چهار گزینه‌ای نیز نوجوانان عزیز می‌توانند با انتخاب یکی از منابع جشنواره در هریک از بخش های فردی یا خانوادگی مطابق ضوابط شرکت کنند. علاقه‌مندان برای شرکت در این بخش باید جهت دریافت پاسخنامه بصورت مکتوب به یکی از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه و فرم مربوطه را دریافت و یا در صورت تمایل به شرکت بصورت الکترونیک،   به سایت جشنواره به آدرس www.razavi.iranpl.ir مراجعه کنند.

نوجوانان علاقه‌مندان به فعالیت‌های گروهی شامل نمایش نامه ‌خوانی بازخوانی محتوای کتاب بر اساس شخصیت های داستان توسط افراد گروه، جمع‌خوانی خوانش گروهی کتاب، اجرای نمایش اجرای نمایش یا تئاتر بر اساس محتوای کتاب و روزنامه کتاب طراحی و ساخت روزنامه دیواری از محتوای کتاب نیز می‌توانند در بخش گروهی و تنها به صورت الکترونیک و با ضبط فیلم از فعالیت خود در مسابقه شرکت کنند. در آماده سازی روزنامه دیواری از مطالبی مانند خلاصه و معرفی کتاب، نظر بزرگان در مورد کتاب، توضیحاتی از کتاب، معرفی نویسنده، مشخصات کتاب و ... می توانید استفاده کنند. گروه‌های علاقه‌مند در بخش فعالیت های گروهی باید بین ۲ تا ۵ نفر باشند و تصاویر ویدئویی حداکثر در ۷ دقیقه و حجم ۱۰۰ مگابایت، همراه با معرفی کامل اعضاء در سایت و درج نوع فعالیت ضبط و ارسال گردد (تمامی موضوعات بخش گروهی باید مرتبط با موضوع جشنواره باشد.)

بخش پویش کتابخوان نیز از دیگر بخش‌های پیش‌بینی شده برای رده سنی نوجوان است که نوجوانان برای شرکت در این بخش می توانند معرفی کتاب را به دو صورت فردی و یا معرفی کتاب در قالب نشست کتاب‌خوان ترجیحاً به صورت افقی و در یک جمع (دوستانه، خانوادگی، همکاری و...) حداکثر در ۵ دقیقه و حجم ۷۰ مگابایت در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال کنند. ارسال فیلم موبایلی فقط از منابع رده سنی نوجوان جشنواره مقدور و شرکت کنندگان توجه داشته باشند که هنگام ضبط فایل‌های ویدئویی خود را معرفی کرده و نام کتاب و داستان یا صفحه مربوطه را ذکر کنند.

راهنمای شرکت در جشنواره برای بخش جوان و بزرگسال  (بالای ۱۸ سال / متولدین ۱۳۸۰ به بالا)

بر اساس فراخوان منتشر شده علاقه‌مندان به شرکت در بخش جوان و بزرگسال می‌توانند از سه شیوه‌ مختلف در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کنند. علاقه‌مندان به شرکت در قالب چهار گزینه‌ای می‌توانند با انتخاب یکی از منابع جشنواره در هریک از بخش های فردی یا خانوادگی مطابق ضوابط شرکت کنند. این افراد باید جهت دریافت پاسخنامه بصورت مکتوب به یکی از کتابخانه های عمومی سراسر کشور مراجعه و فرم مربوطه را دریافت کنند و یا در صورت تمایل شرکت بصورت الکترونیک به سایت جشنواره مراجعه کنند. تناسب اثر با محتوای کتاب، کیفیت رنگ آمیزی، هنر تصویرگری، خلاقیت و کپی نبودن از آثار کتاب، از موارد مهم در بالا بردن سطح کیفی آثار در این بخش است.

همچنین در قالب پویش کتابخوان علاقه‌مندان شرکت باید فیلم‌های معرفی کتاب را در یک جمع ضبط و ارسال کنند. فیلم‌های قالب پویش کتاب‌خوان ترجیحاً به صورت افقی ضبط و حداکثر ۵ دقیقه و حجم۷۰ مگابایت ضبط و در سایت جشنواره بارگذاری و ارسال شود. شرکت کنندگان در این قالب توجه داشته باشند که ارسال فیلم موبایلی فقط از منابع رده سنی جوان و بزرگسال جشنواره مقدور است و هنگام ضبط فایل‌های ویدئویی خود را معرفی کنند. نحوه معرفی، خلاقیت، بیان و کیفیت تصویر و صدا از موارد مهم در بالا بردن سطح کیفی آثار در این قالب است.

داستانک ‌نویسی قالب دیگری از شیوه شرکت گروه سنی جوان و بزرگسال در این جشنواره است که طی آن علاقه‌مندان باید با توجه به منابع جشنواره احادیث، آیات و سایر محتوای کتاب‌ها به نگارش داستانی کوتاه داستانک حداکثر تا ۵۰۰ کلمه پرداخته و داستان خود را در قسمت مربوط به این قالب وارد کنند. همچنین داستان‌های ارائه شده نباید الگوبرداری شده از منابع اینترنتی یا غیر اینترنتی باشد. زبان ساده و دور از اغراق، تاثیر گذار، جذاب و دارای یک اتفاق(طرح) از موارد مهم در بالا بردن سطح کیفی آثار در این قالب است.

تقدیر از برگزیدگان در بخش ملی

برگزیدگان همین جشنواره کتابخوانی رضوی در دو سطح ملی و شهرستانی معرفی و با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی از آنها تجلیل خواهد شد.

در این سطح ضمن تقبل هزینه ایاب و ذهاب و اسکان افراد برگزیده جهت شرکت در جلسه اختتامیه و دریافت لوح، از ۸ نفر برگزیده در هر رشته جمعاً ۸۸ نفر تقدیر می‌شود که به ترتیب در رده سنی کودک ۸ برگزیده در بخش نقاشی و ۸ برگزیده در بخش پویش مجازی با اهدای ۲.۵ میلیون ریال و ۸ برگزیده در بخش گروهی با اهدای ۶ میلیون ریال، تجلیل می‌شوند. در رده سنی نوجوان ۸ برگزیده در بخش مکتوب با اهدای ۲.۵ میلیون ریال، ۸ برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۲.۵ میلیون ریال، ۸ برگزیده در بخش روزنامه کتاب با اهدای ۳ میلیون ریال، ۸ برگزیده در بخش نقاشی با اهدای ۳ میلیون ریال و ۸ برگزیده در بخش فعالیت‌های گروهی با اهدای ۷ میلیون ریال، معرفی و تقدیر می‌شوند.

همچنین در رده سنی جوان و بزرگسال نیز ۸ برگزیده در بخش مکتوب و ۸ برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۳ میلیون ریال، و ۸ برگزیده در بخش داستانک با اهدای ۳.۵ میلیون ریال، تجلیل می‌شوند. جوایز بخش گروهی به تعداد اعضای گروه ارتباطی ندارد.

همچنین در این جشنواره از هشت خانواده برتر با اهدای لوح سپاس و مبالغ نقدی تجلیل می‌شود که بر این اساس از دو خانواده ۲نفره با اهدای ۷ میلیون ریال، دو خانواده ۳ نفره‌ با اهدای ۱۰ میلیون ریال، دو خانواده ۴ نفره با اهدای ۱۳ میلیون ریال و دو خانواده ۵ نفر به بالا با اهدای ۱۶ میلیون ریال تجلیل خواهد شد.

تقدیر از برگزیدگان در بخش شهرستانی

این جشنواره در سطح شهرستانی نیز از ۱۱ نفر برگزیده به ازای هر رشته یک نفر به تعداد کتابخانه‌های شهرستان با توجه به میزان شرکت کننده به ازای هر ۱۰۰ شرکت کننده دارای نمره بالای ۱۵ یک جایزه تقدیر خواهد کرد که بر این اساس در رده سنی کودک یک برگزیده در بخش نقاشی و یک برگزیده در بخش پویش مجازی با اهدای ۵۰۰ هزار ریال و یک برگزیده در بخش کار گروهی با اهدای یک میلیون ریال تقدیر می‌شوند. در رده سنی نوجوان یک برگزیده در بخش مکتوب و یک برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۵۰۰ هزار ریال و یک برگزیده در بخش نقاشی و یک برگزیده در بخش روزنامه کتاب با اهدای ۷۵۰ هزار ریال و یک برگزیده در بخش کار گروهی با اهدای یک میلیون ریال مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

همچنین در رده سنی جوان و بزرگسال نیز یک برگزیده در بخش مکتوب با اهدای یک میلیون ریال، یک برگزیده در بخش داستانک با اهدای ۲ میلیون ریال و یک برگزیده در بخش پویش کتابخوان با اهدای ۱.۵ میلیون ریال، معرفی و تجلیل می‌شوند که جوایز بخش گروهی به تعداد اعضای گروه ارتباطی ندارد.

همچنین در این بخش از ۲ خانواده برتر در هر شهرستان فارغ از تعداد نفرات با اهدای لوح سپاس، مبالغ نقدی تقدیر می‌شود که بر این اساس، از دو خانواده ۲نفره با اهدای ۲ میلیون ریال، دو خانواده ۳ نفره‌ با اهدای ۳ میلیون ریال، دو خانواده ۴ نفره با اهدای ۴ میلیون ریال و دو خانواده ۵ نفر به بالا با اهدای ۵ میلیون ریال تجلیل خواهد شد.

مهلت شرکت در جشنواره

علاقه‌مندان به شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۹ خرداد ۱۳۹۹ فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به آدرس‌های www.samakpl.ir یا www.razavi.iranpl.ir  برای دریافت فایل کتاب‌ها اقدام و یا جهت دریافت امانی کتاب‌های جشنواره به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنند. از تمامی افراد و خانواده‌های برگزیده در سطح ملی برای شرکت در آیین پایانی جشنواره دعوت می‌شود.


جمعه 23 اسفند 1398
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش